StoryEditorJęczmień

Jak walczyć z rozwojem plamistości siatkowej jęczmienia?

08.04.2020., 16:04h
Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi plamistości siatkowej jęczmienia są: stosowanie porażonego ziarna do siewu, uprawa odmian nieodpornych, zbyt gęsty siew i bardzo zmienne warunki pogodowe. 
Sprawcy plamistości siatkowej jęczmienia (Pyrenophora teres, st. kon. Drechslera teres) atakują rośliny w różnych fazach rozwoju, a choroba pojawia się najczęściej tylko na liściach. Choroba cechuje się jednak dużym zróżnicowaniem objawów. Rozpoznanie choroby we wczesnych stadiach rozwojowych jest bardzo trudne, nawet dla specjalistów.

Sprawcy choroby sprzyja klimat umiarkowany

Z opisów w publikacjach IOR –PIB w Poznaniu („Metodyka integrowanej ochrony jęczmienia ozimego i jarego” oraz „Poradnik sygnalizatora ochrony zbóż”) wynika, że plamistość siatkowa jęczmienia przenosi się z materiałem siewnym, ale źródłem porażenia są też resztki pożniwne i samosiewy, na których do wiosny tworzą się w otoczniach worki i zarodniki workowe. Zarodniki konidialne wytwarzane na pierwszych porażanych liściach przenoszone są z kroplami deszczu oraz przez wiatr na dalsze rośliny. Warto dodać, że plamistość siatkowa jęczmienia występuje częściej na jęczmieniu jarym niż na ozimym.

 Rozwojowi sprawcy choroby sprzyja klimat umiarkowany, a jej nasileniu w łanach jęczmienia sprzyja monokultura i gęste siewy. Idealnymi warunkami do rozprzes...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 02:59