StoryEditoragrotechnika

Jakie czynniki są kluczowe dla wysokiego plonowania upraw?

18.08.2022., 17:08h
Szacuje się, że niedobory wody w okresie wegetacji roślin dotykają w Polsce aż 60% areału. Planując przedsiewne nawożenie zbóż ozimych pamiętajmy, że to woda jest głównym czynnikiem limitującym pobieranie składników pokarmowych.

Po wodzie kluczowe znaczenie dla plonowania ma odczyn pH gleby, a zaraz po nim, według wielu specjalistów od nawożenia, dostępność potasu. Zanim przypomnimy reguły przedsiewnego nawożenia zbóż ozimych warto pogłębić to zagadnienie o wpływ przedplonów na plonowanie zbóż.

Jakie rośliny nadają się na przedplon pszenicy ozimej?

Zboża po najlepszych przedplonach plonują o 25% wyżej od zbóż uprawianych po zbożach. Przedplon to ważny czynnik plonotwórczy, który trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu nawożenia. Spośród zbóż najwyższe wymagania glebowe i płodozmianowe ma pszenica ozima. Najlepszym przedplonem dla tego gatunku są: mieszanki strączkowo-zbożowe, bobik, buraki, ziemniaki oraz koniczyna i lucerna. Tradycyjne odmiany bobiku, jak i burak cukrowy, późno schodzą z pola, więc mogą być tylko przedplonem alternatywnym. Ziemniak stanowi przedplon bardzo dobry, pod warunkiem, że uprawia się go na glebach odpowiednich pod pszenicę i zbiera się w pierwszej połowie września. Również należy zwrócić uwagę, że w lata o małej sumie opadów koniczyna i lucerna mogą powodować silne przesuszenie gleby przed wysiewem pszenicy. Trzeba ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. wrzesień 2023 04:02