StoryEditorKukurydza

Jakie są sposoby na odchwaszczanie kukurydzy?

01.04.2020., 12:04h
Kukurydzę musimy odchwaszczać im wcześniej, tym lepiej, stosując strategię w oparciu o herbicydy typowo doglebowe, typowo nalistne i takie, które można stosować doglebowo i wcześnie nalistnie. Rzadko na pozbycie się konkurencyjnych chwastów wystarcza jeden zabieg, a zabiegi doglebowe bywają niestety zawodne.
Jeżeli planujemy zabieg doglebowy błędem jest jego opóźnianie i czekanie aż wzejdą wszystkie chwasty. Doprowadza to do przerośnięcia chwastów i obniżonej skuteczności herbicydów. Wtedy poprawka pełną dawką herbicydu nalistnego jest nieunikniona. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie zabiegów sekwencyjnych dzielonymi dawkami preparatów, o czym napiszemy za tydzień.

Nawet niewielka populacja chwastów może spowodować duże utraty plonu

Progi szkodliwości chwastów są zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin podstawą do podejmowania decyzji o zabiegach herbicydowych. W praktyce ich określenie nie jest łatwe i daje tylko orientacyjne dane. Podaję takie przykłady poniżej i od razu dodam, przy zabiegach doglebowych przed wschodami kukurydzy progowego zachwaszczenia i tak nie określimy. Najważniejsza jest tutaj wiedza rolnika o polu i glebowym banku nasion chwastów na danym stanowisku. Pamiętajmy, że dobre efekty stosowania herbicydów doglebowych osiągniemy tylko przy odpowiednim uwilgotnieniu gleby. Jeśli dawki herbicydów doglebowych podane są w zakresie „od – do”, to wyższe dawki należy stosować na glebach cięższych, zasobnych w pró...
Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 06:13