
Stan upraw rolnych 2025
29 maja 2025 roku GUS opublikował Informację sygnalną z wiosenną oceną stanu upraw rolnych. Wyniki pokazały, że jest stabilnie, choć nie obyło się bez poważnych wyzwań.
Wiosenną ocenę stanu upraw przeprowadzili rzeczoznawcy terenowi GUS w pierwszej połowie maja. Badania obejmowały lustrację pól, łąk i sadów, a także wykorzystanie teledetekcji satelitarnej.
Straty zimowe w uprawach ozimych - jest stabilnie
Eksperci GUS oszacowali straty w zbożach ozimych jako minimalne. Stan przezimowania był zadowalający. Dokładnie to:
- mieszanki zbożowe ozime – straty wyniosły około 0,6%,
- jęczmień ozimy – straty na poziomie 0,2%,
- pszenica ozima, żyto i pszenżyto – poniżej 0,1%.
Łącznie zaorano około 3,4 tys. ha upraw zbóż ozimych, czyli 0,1% ich całkowitej powierzchni, w tym pszenicy ozimej – 1,2 tys. ha (w 2024 r. było to 1,7 tys. ha).
Natomiast do strat w uprawach przyczyniły się według oceny GUS-u m.in.:
- uszkodzenia spowodowane przez mróz,
- szkody wyrządzone przez zwierzynę leśną,
- słaba obsada roślin na 1 m2.
Przy czym największe straty zimowe i wiosenne odnotowano w województwie podlaskim i dotyczyły one zboża ozimego (uszkodzenia mrozowe) oraz w województwie świętokrzyskim, gdzie straty dotknęły głównie rzepaku i rzepiku (szkody wyrządzone przez zwierzynę leśną).
Jak GUS ocenił powierzchnię zasiewów 2025?
Wstępne szacunki GUS podają, że powierzchnia zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wynosi około 5,7 mln ha (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i jest zbliżona do tej z roku 2024.
Krótko mówiąc, struktura zasiewów jest stabilna.
Wstępne szacunki powierzchni niektórych upraw pod zbiory
Zboża ozime z mieszankami: około 4,4 mln ha (spadek o 0,1% w porównaniu do roku ubiegłego):
- pszenica ozima – ponad 2,2 mln ha,
- żyto – około 0,7 mln ha,
- jęczmień ozimy – około 0,4 mln ha,
- pszenżyto – około 1,1 mln ha.
Zboża jare: około 1,2 mln ha (wzrost o 0,3% w porównaniu do roku ubiegłego):
- owies – około 0,5 mln ha,
- jęczmień jary – około 0,3 mln ha,
- pszenica jara – około 0,2 mln ha,
- pszenżyto jare - około 0,1 mln ha,
- mieszanki zbozowe jare - około 0,2 mln ha.
Prognozy dotyczące ziemniaków przewidują, że powierzchnia ich uprawy wyniesie około 0,2 mln ha. Natomiast powierzchnia uprawy buraków cukrowych szacowana jest na około 0,3 mln ha.
Rzepak i rzepik – coraz bardziej popularne wśród rolników
GUS prognozuje, że w 2025 roku powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku wzrośnie ogółem o około 0,4% w stosunku do roku 2024.
Ocena wielkości strat w uprawach ozimych wykazała, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ozimego zaorana i zakwalifikowana do zaorania wyniosła ok. 1,8 tys. ha, tj. 0,2 % powierzchni zasianej jesienią (w 2024 r. – zaorano ok. 3,9 tys. ha).
Jak pogoda wpłynęła na stan upraw?
Warunki agrometeorologiczne wiosną utrudniały rozwój upraw i wpływały też na obniżenie skuteczności działania środków ochrony roślin. Początek marca był ciepły i słoneczny, więc sprzyjał wegetacji. Potem było już tylko gorzej. Czyli niedobór opadów, który pogarszał wilgotność gleby oraz przymrozki, które uszkadzały rośliny. Do tego chłodne dni w kwietniu opóźniły wschody zbóż jarych i spowalniały ich wzrost.
Podsumowując wiosenną ocenę stanu upraw 2025 przedstawioną przez GUS, kondycja ozimin nie jest zła, a zasiewy są w miarę stabilne.
źródło danych: GUS