StoryEditorPszenica

Kiedy i jak skutecznie zwalczać chwasty w kukurydzy?

05.04.2019., 12:04h
Badania dowodzą, że kukurydza dla właściwego rozwoju i wysokiego plonowania wymaga wczesnego wyczyszczenia konkurencyjnych chwastów. Jeżeli chwasty są obecne w fazie 2–4 liści kukurydzy, to ta zmienia swój rozwój zużywając niepotrzebnie energię na wzrost wydłużeniowy. Robi to po to, aby górować nad chwastami i je zacieniać. Kukurydzę musimy odchwaszczać – im wcześniej, tym lepiej, stosując strategię w oparciu o herbicydy typowo doglebowe, typowo nalistne i takie, które można stosować doglebowo i wcześnie powschodowo.

Rzadko na pozbycie się konkurencyjnych chwastów wystarcza jeden zabieg, a zabiegi doglebowe bywają niestety zawodne. Jeżeli je planujemy, błędem jest opóźnianie zabiegu i czekanie aż wzejdą wszystkie chwasty. Doprowadza to do przerośnięcia chwastów i obniżonej skuteczności herbicydów, co znacząco obniża plonowanie kukurydzy. Wtedy poprawka pełną dawką herbicydu nalistnego jest nieunikniona. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie zabiegów sekwencyjnych dzielonymi dawkami preparatów. Ale o zabiegach nalistnych i sekwencyjnych napiszemy w następnych wydaniach „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.  

Progowe zachwaszczenie

Progi szkodliwości chwastów są zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin podstawą do podejmowania decyzji o zabiegach herbicydowych. W praktyce określenie takich progów nie jest łatwe i daje tylko orientacyjne dane.

Do rzeczywistego określenia szkodliwości różnych gatunków chwastów w uprawie kukurydzy wymagane jest utrzymywanie w okresie wegetacji stałej liczebności chwastów na jednostce powierzchni, a także zebranie plonu i wyliczenie, dla jakiego poziomu zachwaszczenia danym gatunkiem został przekroczony próg szkodliwości. Ta...

Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 06:07