StoryEditorwiadomości z branży

Konferencja Zimowa Syngenta: Jak uprawiać zboża, aby uzyskać zysk?

12.02.2022., 13:02h
Na pierwszej Zimowej Konferencji w dniu 27 stycznia br. w formie on-line eksperci Syngenta zaprezentowali praktyczną wiedzę na temat uprawy i ochrony zbóż w kontekście dynamicznie zmieniających się warunków makroekonomicznych.

Oczywiście mamy jeszcze zimę i do wiosny kilka tygodni, ale eksperci biorąc pod uwagę warunki od siewu zbóż przez jesienną aurę podjęli próbę odpowiedzi na pytanie, jak inwestować, żeby uzyskać odpowiedni zwrot z produkcji upraw zbożowych.

Eksperci Syngenta poruszyli wiele ciekawych tematów

Eksperci Syngenta przeprowadzili uczestników spotkania przez pełen proces technologiczny poczynając od doboru odmiany i siewu, przez ochronę herbicydową i regulację wzrostu, kończąc na rozwiązaniach fungicydowych. Poruszonych tematów było mnóstwo i zachęcam do odszukania i powtórnego obejrzenia zarejestrowanej Konferencji Zimowej Syngenta. A mówiono o tym, co rolnik powinien wiedzieć także o Zielony Ładzie. Omówiono takie tematy jak:

  • zabieg fungicydowy T1 – podstawa dobrego plonu,
  • zabieg fungicydowy T2 – zadbałeś o podstawę, zbuduj jakość,
  • miotła zbożowa – trudny czy łatwy przeciwnik wiosną?
  • dlaczego łany wylegają – jak stosować regulatory wzrostu?
  • biostymulacja zbóż – przyszłość Zielonego Ładu,
  • lepsze wykorzystanie azotu – czy wybór odmiany ma znaczenie?
  • dobór odmiany fundamentem jakości pszenicy,
  • rolnictwo zarządzane z telefonu – czyli jak ułatwić sobie życie.

Warunki pogodowe w 2021 roku były dobre

Warunki pogodowe w 2021 r. na szczęście nie sprzyjały groźne septoriozie paskowanej liści. Zadecydował o tym chłodny kwiecień (najchłodniejszy w ostatnim 30-leciu) i maj w co właśnie nie sprzyjało septoriozie paskowanej liści i przez to po utajonym rozwoju pojawiła się późno. Te warunki sprzyjały jednak porażeniu brunatną plamistością liści i rdzą żółtą. To ważne wnioski z ubiegłego sezonu. Czego można spodziewać się w zbożach wiosną w tym roku? Nie ma na to odpowiedzi. Patogeny mają potencjał i to na ile będą groźne zależy od przebiegu pogody. Warto przygotować się do ochrony, zwłaszcza w terminie T1, w którym najważniejsze i najgroźniejsze są łamliwość podstawy źdźbła i mączniak prawdziwy.

W czasie Konferencji Zimowej Syngenta Adam Szepiela, specjalista ds. wsparcia technicznego fungicydy zbożowe, zaprezentował ciekawe badania Niemieckiej Izby Rolniczej Nadrenii Północnej w zakresie skuteczności różnych substancji czynnych w zwalczaniu najgroźniejszych chorób zbóż. To dobre wskazówki, ale trzeba mieć świadomość zupełnie innych warunków termicznych wiosny w Polsce i w Niemczech w okresie ograniczania chorób w terminie T1. I tak w badaniach Niemieckiej Izby Rolniczej Nadrenii Północnej łamliwość podstawy źdźbła najlepiej ograniczała substancja czynna protiokonazol (ale działa optymalnie w temp. 10°C), a na drugim miejscu pod względem skuteczności była substancja czynna cyprodynil (działa optymalnie już od 5°C).

Niemieckich wyników nie da się wprost przenieść na polskie warunki

Wyników doświadczeń niemieckich nie można implementować wprost do polskiej praktyki rolniczej i warunków pogodowych ze znacznie chłodniejszą wiosną. Chłodna wiosna i krótkie okna pogodowe są u nas normą. Nie mniej warto podkreślić, że w ograniczaniu mączniaka prawdziwego w Niemczech najlepsze działanie interwencyjne wykazała substancja czynna fenpropidyna, zaś najlepsze działanie profilaktyczne mieszanina substancji protiokonazol + spiroksamina + proquinazid. Warto dodać, że fenpropidyna bardzo przyspiesza wchłanianie stosowanych triazoli solo i że najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie na mączniaka prawdziwego mieszanin substancji czynnych o działaniu profilaktycznym i interwencyjnym.

Warto w tym miejscu dodać, że cyprodynil zawarty w Unix i skuteczny na łamliwość podstawy źdźbła bardzo dobrze działa w niskich, ale i w wyższych temperaturach. Adam Szepiela radził, aby przy planowaniu zabiegów w przyszłości przy aplikacji fungicydu Unix nie ograniczać ilości wody. Rolnicy skłaniają się do redukcji cieczy roboczej, zwłaszcza dysponujący wysokiej klasy opryskiwaczami. Jednak Unix zastosowany z wydatkiem cieczy roboczej np. 150 l/ha nie spłynie po pochewkach liściowych i nie ulokuje się w przestrzeni między pochewką, a źdźbłem tak dobrze, jak przy wydatku 250 l/ha.

Co wykazały badania własne Syngenta?

Z badań własnych Syngenta w których z kontrolą porównano 7 różnych rozwiązań rynkowych ochrony w terminie T1 wynika, że najlepiej spisał się w nich zestaw środków Turbo Pak + Unix. Ten wariant ochrony miał najwyższą skuteczność na łamliwość podstawy źdźbła (67,9%) i w tym wariancie uzyskano najwyższy w doświadczeniu plon pszenicy 83,4 q/ha w porównaniu do plonu 75,1 q/ha na kontroli.

Na pierwszej Konferencji Zimowej Syngenta poruszono wiele ciekawych aspektów wiosennej ochrony fungicydowej, odchwaszczania i skracania zbóż i jeszcze raz zachęcam do odtworzenia zapisu tej relacji oraz do uczestnictwa w kolejnych dwóch Konferencjach Zimowych: 3 lutego o prowadzeniu rzepaku na 5 ton oraz 10 lutego o bezproblemowej uprawie kukurydzy.
Adam Szepiela, specjalista Syngenta ds.  wsparcia technicznego

  • Adam Szepiela, specjalista Syngenta ds. wsparcia technicznego

Marek Kalinowski

Fot. archiwum
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Konferencja Zimowa Syngenta: zboża – czy jakość zapłaci, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 6/2022 na str. 22. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 15:33