StoryEditorKukurydza

Kukurydza na ziarno - jake odmiany mieszańcowe są najlepsze?

25.02.2019., 10:02h
W ekonomii produkcji ziarna kukurydzy ten ewentualny profit w postaci plonu ostatecznie mogą zabrać z nawiązką koszty, które trzeba ponieść na dosuszenie ziarna. Wybór do uprawy zbyt późnego mieszańca, który w sposób naturalny opóźni nam termin zbioru na późną jesień, często na zimę, może natomiast doprowadzić do strat w wyniku osypywania albo nadmiernego porażenia fuzariozą kolb i kłopotów z mikotoksynami.

Najwyższy poziom plonowania kukurydzy ziarnowej – to liczy się dla każdego rolnika najbardziej. Nie zapominajmy, że inne ważne cechy mieszańców ziarnowych, a nieuwzględnione przy wyborze mogą ten potencjalny plon zredukować. Jeszcze raz podkreślę – nie przesadzajmy z wyborem odmian o wysokiej liczbie FAO. Takie odmiany w niektórych sezonach budzą na Dniach Pola podziw rolników, ale dane z wielolecia pokazują, że rozsądnym, bezpiecznym wyborem jest uprawa odmian średniowczesnych.

Mieszańce muszą być dopasowane do rejonu

Radzę plantatorom, a zwłaszcza tym, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z uprawą kukurydzy, aby wybierali odmiany z Krajowego Rejestru i tylko o wczesności rekomendowanej dla rejonu, w którym mamy gospodarstwo. Pomocne w wyborze będą wyniki Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego oraz Listy Zalecanych Odmian, które na razie tworzą dla ziarnowej kukurydzy trzy województwa – podlaskie, łódzkie i kujawsko-pomorskie.

Zawsze bierzmy pod uwagę wymagania glebowe odmian odpowiednie dla gleb w gospodarstwie. Gleba jest, jaka jest i trzeba ten czynnik wpisać w agrotechnikę kukurydzy. Do każdego typu gleby trzeb...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 08:56