Kukurydza MaxiMaize SY 250 ESyngenta
StoryEditorMateriał promocyjny

Czy Twoja kiszonka jest wypasiona na Maxa? Poznaj MaxiMaize SY 250 E!

30.11.2023., 13:28h
Odmiana MaxiMaize SY 250 E to mieszanina odmian kukurydzy, która już w pierwszym sezonie sprzedała się w ilości kilku tysięcy jednostek. Dowiedz się jak powstała ta innowacyjna odmiana i dlaczego jest wypasiona na Maxa.

Kryteria wyboru nowej odmiany kukurydzy

Droga do powstania nowej odmiany jest wyjątkowo kręta i skomplikowana,  a proces ten jest przede wszystkim czasochłonny. Na temat hodowli nowych odmian powstała niejedna publikacja, natomiast dziś chcielibyśmy przybliżyć Państwu ostatnie z kluczowych etapów w tym procesie, które poprzedzają wprowadzenie nowej odmiany na rynek. 

Hodowcy Syngenty co roku prowadzą doświadczenia ścisłe w ponad 15 lokalizacjach w Polsce, gdzie rozmieszczone jest ponad 10 tysięcy poletek z prawie 3 tysiącami odmianami kandydującymi do wprowadzania na polski rynek. Tylko kilku z nich udaje się przejść przez twardą selekcję oraz znaleźć się na Państwa polach. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja o wprowadzeniu danej odmiany na polski rynek musi ona zostać przetestowana wspólnie z innymi czołowymi odmianami. Dodatkowo musi ona dowieść, że jest lepsza od czołówki zarówno pod względem potencjału plonowania, jaki i cech agronomicznych – odporności na wyleganie, wczesnego wigoru, parametru stay green czy zdrowotności łodyg i liści.

Jakość kiszonki = Powercell ™

Firma Syngenta zajmuje się hodowlą większości odmian upraw rolniczych w tym kukurydzy ziarnowej oraz kiszonkowej. Warto wspomnieć, że odmiany kukurydzy pochodzą z różnych programów hodowlanych. W przypadku odmian kiszonkowy jest to program Powrcell™ kładący szczególny nacisk na jakość, czyli wybitną zawartość energii oraz strawność całych roślin. Odmianą szczególnie wartą uwagi jest MaxiMaize SY 250 E składającą się z kilku odmian pochodzących ze wspomnianego programu Powercell™.

Odmiany te wyróżniają się przede wszystkim podwyższoną strawnością włókna oraz wysoką zawartością skrobi. Świetnie nadają się do produkcji bardzo dobrej jakości kiszonki dla wysoko wydajnych krów mlecznych, ponadto bardzo dobrze spełniają wymogi do produkcji biogazu. To właśnie hodowla wybitnych odmian kiszonkowych doprowadziła nas do stworzenia innowacji MaxiMaize SY 250 E, czyli mieszaniny trzech odmian w jednym worku.

MaxiMaize a pojedyńcza odmiana kukurydzy

Początkowo był to program doświadczeń polegający na sprawdzeniu odmian w siewie mieszanym. Uproszczając w celu ich przeprowadzenia zostały wymieszane trzy najlepsze odmiany z programu hodowlanego Powecell™ o zbliżonym FAO. Najważniejszym założeniem przy tworzeniu MaxiMaize SY 250 E był wybór takich odmian, które w mieszaninie będą wzajemnie się uzupełniały. Rodzi się zatem pytanie – jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Po kilku latach testowania MaxiMaize SY 250 E otrzymaliśmy jasny obraz, że w ekstremalnych warunkach radzi ona sobie zdecydowanie lepiej niż pojedyncze odmiany wykorzystane do jej stworzenia. Stawiając na innowacyjną mieszaninę od Syngenta mamy pewność, że nawet w przypadku trudnego sezonu wegetacyjnego uzyskamy wysoki oraz pewny plon kiszonki, dzięki synergizmowi wykorzystanych odmian. Pamiętajmy, że takiego efektu nie zapewni nam jedna odmiana czy nawet kilka wysianych na polu osobno.

Pamiętajmy, że MaxiMaize  SY 250 E to fabryczna mieszanina zamknięta w jednym worku. Czy można zatem stworzyć mieszaninę we własnym zakresie? Oczywiście wszystko można, jednak nie zawsze przyniesie to zamierzony efekt. Dlaczego? O tym będą się mogli Państwo przekonać w następnym artykule.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 02:56