StoryEditorkukurydza

Jak wybrać najlepsze odmiany mieszańcowe kukurydzy na kiszonkę?

12.02.2023., 18:02h
Od kilku lat tworzone są Listy Odmian Zalecanych kukurydzy na kiszonkę i na ziarno. Takie rekomendacje przedstawimy w kolejnych artykułach na naszym portalu. Dziś przypomnimy kilka ważnych zasad, którymi warto kierować się przy wyborze do uprawy mieszańców przeznaczonych na kiszonkę.

Na wstępie warto jednak odnieść się do problemu wielu gospodarstw po suchym sezonie. Susza wywarła duży wpływ na plony np. w 2018 r. i terminy zbioru kukurydzy na kiszonkę. Dla wielu gospodarstw to był dramat i od tamtego czasu znacznie wzrosło zainteresowanie odmianami ultrawczesnymi.

W kukurydzach na kiszonkę sporo ultrawczesnych odmian 

Wielu naszych Czytelników zajmujących się chowem i hodowlą bydła mlecznego przez uszczuplone zasoby kiszonki z kukurydzy po sezonie w 2018 r. sygnalizowało nam wtedy, że będą zmuszeni kosić w 2019 r. kukurydzę wcześniej. Dlatego zaczęli szukać odmian ultrawczesnych, które już w sierpniu będą miały kolby z na tyle dojrzałym ziarnem, aby kosić na dobrej jakości zielonkę albo na kiszonkę gotową do skarmiania na początku września. Taka była wtedy potrzeba i być może będzie w tym roku w rejonach najmocniej dotkniętych suszą w ub.r.

Jaki jest rynek takich odmian? Teoretycznie takich odmian jest sporo, ale nie jesteśmy w stanie zweryfikować ich dostępności. Takie ultrawczesne odmiany ma w ofercie większość hodowców i jeżeli okaże się, że natrafimy na odmianę ziarnową, to nie ma przeszkód, aby wykorzystać j...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 03:20