Inwestycje Grupy Azoty, które wpłyną na ceny nawozówPawel Mikos
StoryEditorNawożenie

Inwestycje Grupy Azoty, które wpłyną na ceny nawozów

25.11.2023., 12:00h
Grupa Azoty analizuje możliwości w zakresie wspólnych inwestycji dekarbonizacyjnych z amerykańskimi partnerami oraz importu czystego amoniaku ze Stanów Zjednoczonych. Dla Grupy Azoty jednym z istotniejszych obszarów kosztowych jest właśnie amoniak. Obejmuje on zarówno koszty wytwarzania, surowca, jak również te związane z jego emisyjnością.

To główny powód, dla którego Grupa Azoty dąży do nawiązania współpracy z największymi podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie zdekarbonizowanego amoniaku w USA. Może nie jest to dla rolników wiedza pasjonująca, ale z wpływem na ceny nawozów.

Emisyjność, na jakim poziomie muszą osiągnąć przedsiębiorstwa w UE?

Ten plan dekarbonizacji docelowo może umocnić Grupę Azoty na unijnym rynku producentów nawozów, a także wesprzeć projekty dekarbonizacyjne prowadzone w ramach Zielonej Strategii Grupy. Wstępny kierunek działań w tym obszarze był omawiany podczas zorganizowanej przez Grupę Azoty konferencji US GULF COAST – CENTRAL EUROPE COOPERATION IN CLEAN HYDORGEN. W wydarzeniu, które jest pierwszą tego typu inicjatywą w Europie, wzięli udział przedstawiciele kluczowych europejskich firm nawozowych oraz podmioty prowadzące działalność w zakresie zdekarbonizowanego amoniaku w USA. Podczas konferencji prowadzono rozmowy zmierzające do podpisania porozumień w zakresie dalszej współpracy.

Największym wyzwaniem dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej jest osiągnięcie zerowej emisyjności netto. Przy czym to wyzwanie, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, nabrało jeszcze większego znaczenia, w szczególności dla sektora energochłonnego, jakim jest produkcja wodoru czy amoniaku. Europa Środkowa jest obecnie kluczowym regionem dla produkcji amoniaku w Unii Europejskiej odpowiadającym za prawie 40% całej produkcji unijnej. Ponad dwudziestu pięciu producentów nawozów, prowadzących działalność w ponad piętnastu dużych zakładach produkcyjnych w tym regionie stanowi o bezpieczeństwie żywnościowym Europy Środkowej, a także całej Unii Europejskiej.

Grupa Azoty chce nawiązać współpracę z USA

Grupa Azoty ma świadomość, że osiągnięcie zaplanowanej przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. wymaga fundamentalnych inwestycji w technologie zero- i niskoemisyjne mające zapewnić produkcję amoniaku, charakteryzującego się obniżonym poziomem emisyjności względem amoniaku produkowanego z wykorzystaniem paliw kopalnych. Inwestycje te są kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych przez UE celów nakładanych na sektor nawozowy.

W odpowiedzi na wyzwania stawiane przez politykę klimatyczną UE, Grupa Azoty dąży do nawiązania ścisłej współpracy z podmiotami ze Stanów Zjednoczonych w zakresie wspólnych inwestycji dekarbonizacyjnych oraz importu czystego amoniaku. Należy pamiętać, że Stany Zjednoczone – będące trzecim największym światowym producentem amoniaku – posiadają ogromne doświadczenie w zakresie infrastruktury wytwórczej oraz transportowej amoniaku z ponad 3 tysiącami kilometrów rurociągów do jego transportu, ponad 10 tysiącami magazynów amoniaku oraz infrastrukturą portową zdolną do jego eksportu.

– Konferencja z udziałem producentów nawozów z UE oraz firm ze Stanów Zjednoczonych, które prowadzą działalność w zakresie zdekarbonizowanego amoniaku pozwoliła nam określić potencjalne możliwości współpracy w obszarze niebieskiego i zielonego amoniaku. Mamy szansę, aby stać się pionierem w tym obszarze na rynku Europy Centralnej i Wschodniej i zamierzamy wykorzystać ten potencjał. Zakładam, że w najbliższym czasie będziemy mogli poinformować o założeniach wpisujących się w zrównoważony rozwój – powiedział m.in. Filip Grzegorczyk, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

image
Ceny nawozów

Mocznik drożeje o 280 zł. Jakie są ceny nawozów na koniec lipca?

Marek Kalinowski

Za informacją Grupy Azoty

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 00:57