Grupa Azoty zwiększa produkcję. Jak to wpływa na ceny nawozów?D. Kolasińska
StoryEditorCo z cenami nawozów?

Grupa Azoty zwiększa produkcję. Jak to wpływa na ceny nawozów?

14.11.2023., 16:50h
Grupa Azoty poinformowała, że czwarty miesiąc z rzędu zwiększa produkcję nawozów. Jak to wpływa na ceny nawozów? Które drożeją, a które tanieją?

Grupa Azoty zwiększa produkcję nawozów 

Grupa Azoty poinformowała, że zwiększa produkcję nawozów specjalistycznych i wieloskładnikowych w ślad za rosnącym popytem.  

W październiku spółki Grupy Kapitałowej wyprodukowały 245 tys. ton. nawozów azotowych. We wrześniu było to 227 tys. ton, a w sierpniu 251 tys. ton. Natomiast produkcja nawozów wieloskładnikowych osiągnęła 71 tys. ton. Dla porównania we wrześniu było to 64 tys. ton, a w sierpniu 54 tys. ton. W przypadku nawozów specjalistycznych dane za październik kształtują się na poziomie 26 tys. ton, podczas gdy we wrześniu było to 15 tys. ton, a w sierpniu 9 tys. ton.

Grupa Azoty informuje też, że wzrost poziomów produkcji widoczny jest również na podstawie szacunkowych wolumenów w obszarze produkcji mocznika, czyli 110 tys. ton w październiku przy 94 tys. ton we wrześniu. W pozostałych obszarach produkcja utrzymywała się w październiku na poziomach z września 2023.

- Październik to czwarty miesiąc z rzędu ze wzrostami produkcji w Segmencie AGRO. Te dane pokazują, że popyt na rynku nawozowym powoli się stabilizuje i powraca do poziomów notowanych w poprzednich sezonach nawozowych, przed wybuchem wojny Rosji z Ukrainą w 2022 roku – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

Produkcja nawozów w porównaniu do ubiegłego roku nadal niższa

Warto dodać, że w porównaniu do okresu, gdy zakłady pracowały normalnie, produkcja nawozów azotowych była wyższa i np. w kwietniu 2022 roku wynosiła 312 tys. ton, a NPK - 82 tys. ton.

Czy ceny nawozów spadną? 

Czy zwiększona podaż nawozów azotowych spowoduje spadek ich cen? Wręcz przeciwnie. Rolnicy, którzy otrzymali dopłaty do nawozów wydają je na zakup nawozów pod wiosenne zabiegi. Zwiększa się więc popyt na rynku. Zresztą w ofercie Agrochem Puławy, oficjalnego przedstawiciela Grupy Azoty już od kilku tygodni widzimy wzrost cen nawozów azotowych. PULAN 34,4% N kosztuje już 1960 zł/t, PULAN MACRO 32N – 1960 zł/t, a PULREA + INu – 2473 zł/t. Analitycy nie wykluczają też kolejnych podwyżek w tym segmencie nawozów.

Natomiast zwiększona podaż nawozów wieloskładnikowych wpłynęła na spore obniżki ich cen i wzrost dostępności. Przykładowo Polifoska 6  w ostatnim tygodniu w ofercie Agrochem Puławy staniała prawie o 500 zł. 

image
Ceny nawozów

Salmag droższy o 140 zł, Polifoska tańsza o 500 zł. Jakie są aktualne ceny nawozów?

image
Problem z dostępnością nawozów

Rolnicy alarmują: brakuje nawozów! Nie można kupić nawet polifoski

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 07:22