Nowy biostymulator od Limagrain pomaga kukurydzy lepiej znieść okres suszyJustyna Czupryniak/Canva/zrzut ekranu Limagrain
StoryEditorUprawa

Nowy biostymulator od Limagrain pomaga kukurydzy lepiej znieść okres suszy

01.03.2024., 13:30h
Limagrain Polska wprowadza nowy donasienny biostymulator mikrobiologiczny do kukurydzy Starcover Active+. Jest to preparat wspomagający rozwój roślin już od siewu i ma przede wszystkim zwiększyć tolerancję kukurydzy na czynniki stresowe.

Starcover Active+ nowy biostymulator od Limagrain

Materiał siewny wsparty biostymulatorem Limagrain oferuje już od 2017 roku. Jednak w tym sezonie po raz pierwszy nasiona wybranych odmian kukurydzy z tej hodowli będą zaprawione preparatem o wzbogaconym składzie. Starcover Active+ to produkt zawierający bakterie Bacillus amyloliquefaciens IT 45 RiseP oraz dodatkową cząsteczkę kwasu hydroksycynamonowego.

– Bakterie kolonizują system korzeniowy i ryzosferę, a ich działalność jednocześnie chroni korzeń przed agrofagami i stymuluje jego rozbudowę, między innymi dzięki zwiększeniu o 20% przyswajalności fosforu. Z kolei cząsteczka sygnalizacyjna kwasu hydroksycynamonowego indukuje komórkowe zmiany metaboliczne. Sprawia to, że w komórkach gromadzone są znacznie większe zasoby przeciwutleniaczy i takich osmoprotektantów jak prolina. Dzięki temu rośliny są lepiej przygotowane do okresów niedoboru wody, ale także znacznie szybciej regenerują się, gdy czynnik stresogenny ustąpi – mówi Marek Kostrzewski, Corn Product & Project Manager Limagrain Polska.

Skuteczność Starcover Activepotwierdzona badaniami PIB

Produkt zmniejsza także niekorzystny wpływ doglebowych środków chwastobójczych na tempo rozwoju kukurydzy. Skuteczność biostymulatora została potwierdzona w 2023 roku przez Instytut Ochrony Roślin – PIB. Badania wykazały, że kukurydza zaprawiona Starcover Active+ plonowała o 8,9% wyżej niż ta sama odmiana, rosnąca w identycznych warunkach, ale pozbawiona wsparcia biostymulatora.

– Jak wykazały doświadczenia, efekty zastosowania biostymulatora Starcover Active+ są tym wyraźniejsze, im mniej korzystna będzie aura. Kukurydza zaprawiona tym preparatem plonuje od 5 do 10% wyżej w zależności od warunków, w których jest uprawiana – dodaje Marek Kostrzewski z Limagrain Polska.

image
TARGI ROLNICZE

Jesteś producentem mleka? Musisz przyjechać na Forum Mleko pod Łomżą

Kliknij Tutaj i zapisz się na forum mleko.

Marek Kalinowski

Za informacją Limagrain

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 15:21