Na wskazane przez rolnika pola wjeżdża samochód z umieszczonym skanerem na wysokości 60 cm przejeżdża co 10 m przez pole po wyznaczonych liniach GPS. Następnie pobierane są próby glebowe z wierzchniej warstwy glebowejMonika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorUprawa

Skanowanie gleby na polach: jak wygląda i co dało rolnikowi z Mazur?

06.07.2024., 15:00h
Skanowanie gleby daje rolnikom dokładne informacje na temat jej składu i ułatwia planowanie siewów. Jak sprawidziło się u plantatora z Mazur?

Która firma świadczy usługę skanowania i mapowania Interra Scan?

Mazury Cud Natury lasy, jeziora i typowa mazurska mozaika, z którą muszą mierzyć się właściciele mazurskich gospodarstw. Szeroki przekrój bonitacyjny gleb od klasy III a, b do V i nawet VI klasy.

Jednak klasa gleby mówi zbyt mało o jej właściwościach, o mocnych stornach albo mankamentach. Ocena pH i zasobności w standardowych badaniach fizykochemicznych to już coś, ale nadal nie mówi wszystkiego.

– Wykonując uprawę, mamy do czynienia ze zróżnicowaną glebą, od gleb klas III do V, a czasem nawet VI, co w efekcie utrudnia dobór systemu uprawy oraz odpowiedniego płodozmianu. W gospodarstwie wykonywane są regularnie badania glebowe, ale w tej chwili zależy nam na bardziej szczegółowej analizie gleby. Tak naprawdę nie wiemy, czy na tym polu mamy piasek gliniasty, czy piasek luźny, jaki mamy stosunek pyłu do iłu....

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:38