W jaki sposób Top-Phos SiliUp pomaga roślinom rolniczym w czasie suszy?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUprawa

W jaki sposób Top-Phos SiliUp pomaga roślinom rolniczym w czasie suszy?

04.02.2024., 13:00h
Nowe innowacyjne produkty na rozpoczęcie sezonu to wieloletnia tradycja firmy Timac Agro Polska. Na styczniowej konferencji zaprezentowano SiliUp, a dokładniej mówiąc Top-Phos SiliUp.

Środek wspierający funkcjonowanie roślin w czasie suszy

Szczegóły tej innowacji omówili na konferencji sami jej twórcy ze Światowego Centrum Innowacji (CMI – Centre Mondial de l‘Innovation Roullier) w Saint Malo w Bretanii, we Francji. Zespoły badawcze opracowują w CMI nowe rozwiązania i pracują na produktami przyszłości. Zaprezentowana nowość jest odpowiedzią na problemy suszy, zwłaszcza wiosennej, z którą w każdym sezonie borykają się polscy rolnicy.

Nasi specjaliści w CMI opracowali innowacyjne rozwiązanie wspierające funkcjonowanie roślin w okresach suszy – powiedziała Agata Stolarska - prezes zarządu Timac Agro Polska. – To technologia oparta na specjalnie sformułowanej krzemionce, co pozwala na wielokrotnie lepsze funkcjonowanie roślin w warunkach stresu hydrologicznego.

image

Agata Stolarska, prezes zarządu Timac Agro Polska

FOTO: Marek Kalinowski

Jak przeciwdziałać suszy rolniczej?

Jak podkreślał Piotr Kotowski, Product Manager AGRO w Timac Agro Polska – każdy rolnik widzi na swoich polach niedobory wody i niestety od wielu lat susza daje się we znaki roślinom. Jest to widoczne i odczuwalne mimo postępu genetycznego, mimo większego potencjału nowych odmian, mimo wprowadzania agrotechniki oszczędzającej zapasy wody glebowej. Czy można zrobić w tym zakresie coś więcej? Oczywiście, w niektórych uprawach można stosować nawadnianie.

– Naukowcy ciągle szukają rozwiązań, aby poradzić sobie w rolnictwie z negatywnym wpływem niedoborów wody. Mamy takie rozwiązanie i dziś chcemy przedstawić SiliUp – powiedział Piotr Kotowski.

image

Piotr Kotowski, Product Manager AGRO w Timac Agro Polska

FOTO: Marek Kalinowski

Co ważne, Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym ten innowacyjny produkt Timac Agro trafia już na rynek. Działanie produktu wyjaśniali jego współtwórcy: Sylvain Pluchon - Plant Nutrition Director Timac Agro oraz Mustapha Arkoun - Timac Agro Francja.

image

Sylvain Pluchon, Plant Nutrition Director Timac Agro

FOTO: Marek Kalinowski
image

Mustapha Arkoun, Timac Agro Francja

FOTO: Marek Kalinowski

Jaki jest skład środka SiliUp?

Jak mówili eksperci z Francji, SiliUp to wysoce zaawansowana technologicznie cząsteczka składająca się z dwóch form krzemionki, Si-Biot i Si-Gel.

Pierwsza, Si-Biot o działaniu prebiotycznym, wpływa na mobilizację bakterii naturalnie występujących w glebie do intensywnego namnażania i uwalniania krzemu, w formie dostępnej dla roślin, poprzez rozpuszczanie krzemu mineralnego oraz mineralizację krzemu obecnego w resztach roślinnych. Dzięki działaniu krzemionki Si-Biot zwiększa się pula bakterii o 50%, a to przekłada się na 300-procentowy wzrost ilości krzemu dostępnego dla roślin.

Druga forma, Si-Gel, działa jak żel magazynujący wodę glebową w skupiskach oraz koncentrujący bakterie. Całość, tj. SiliUp pozwala na wielokrotnie wyższe zaopatrzenie roślin w krzem wpływając na utrzymanie turgoru roślin nawet w warunkach suszy. Rośliny dużo sprawniej regulują procesy transpiracji.

Kiedy stosować SiliUp?

W oferowanym innowacyjnym nawozie SiliUp połączony jest ze sprawdzoną formą fosforu Top-Phos. Ten nowy nawóz, który trafi na dniach do sprzedaży, to tak naprawdę znany rolnikom Top-Phos wzbogacony o SiliUp, czyli krzem w dwóch formach. Top-Phos SiliUp to produkt, który nie ma na rynku odpowiednika w swojej klasie.

Top-Phos SiliUp to nawóz CE NP(S) 5-20(25) zawierający krzemionkę technologiczną SiliUp, fosfor w technologii Top-Phos oraz cynk (0,1%) zalecany do stosowania przedsiewnego (wskazane stosowanie zlokalizowane) w kukurydzy, słoneczniku, soi, grochu, burakach cukrowych i uprawach warzywnych. Zależnie od gatunku, zalecana dawka wynosi od 200 do 400 kg/ha, a przy aplikacji zlokalizowanej 150 kg/ha.

Jak wyjaśniali prelegenci, SiliUp działa na trzech głównych płaszczyznach: mobilizuje bakterie, zwiększa odporność na suszę i poprawia odżywienie roślin.

Kiedy odbędzie się Majówka Timac Agro?

Konferencja była okazją do ogłoszenia terminu kolejnej edycji Wielkiej Majówki z Timac Agro. To cyklicznie organizowania impreza dla klientów firmy, powiązana z losowaniem bardzo cennych nagród. Do zakupów produktów Timac Agro i udziału w Wielkiej Majówce zachęcała Agata Scheppler - Manager Marketingu Operacyjnego w Timac Agro Polska. Wielka Majówka odbędzie się 7 maja br. w Hotelu Warszawianka w Serocku, a szczegóły udziału w majówkowej loterii, zasady punktowania zakupów produktów Timac Agro i regulaminy dostępne są na stronie firmowej pl.timacagro.com.

image

Agata Scheppler, Manager Marketingu Operacyjnego w Timac Agro Polska

FOTO: Marek Kalinowski

image
Uprawa

Zboża jare: najnowsze odmiany na 2024. Czym się wyróżniają?

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 23:19