StoryEditorWiadomości rolnicze

Piknik Polowy w Buchowie – jak ograniczyć wpływ suszy na uprawy?

20.06.2019., 09:06h
Aktualny sezon uprawowy jest dla rolników niezwykle trudny i wymagający. Na jego początku były ogromne kłopoty z właściwym zasianiem zbóż i rzepaku. Susza oraz wysokie temperatury jesienią skutecznie utrudniały wschody roślin. Późniejsze opady z przełomu września i października uratowały stan plantacji. Roślinom sprzyjała długa, trwająca w wielu miejscach kraju aż do połowy grudnia, wegetacja.
Wiosna w terenie, gdzie działamy, była skrajnie sucha. Na początku roku nie było żadnej okrywy śnieżnej, ponieważ zima właściwie nie wystąpiła. Nie było więc po niej żadnych zapasów wilgoci. Jeszcze gorsza sytuacja miała miejsce w marcu i kwietniu. Obawialiśmy się, że z plantacji nic nie zostanie. Stan roślin został uratowany w maju, kiedy to spadło kilkadziesiąt milimetrów deszczu w dosyć sprzyjającym rozkładzie. Ilość wody więc stanowi główny problem, jeśli chodzi o dobór technologii uprawy ziemi oraz ochrony i odżywiania roślin – mówi Tomasz M. Wrzeszcz, właściciel firmy Tomar Lotyń. 

Gdzie i kiedy odbędzie się Piknik Polowy?

Ma ona swoją siedzibę na terenie powiatu złotowskiego. Dostarcza środki do produkcji rolnej gospodarstwom położonym w północnych powiatach województwa wielkopolskiego oraz południowych zachodniopomorskiego i pomorskiego. Kwestie związane z ograniczaniem skutków niedoboru wody w uprawach będą jednym z zagadnień Pikniku Polowego, który 28 czerwca 2019 r. odbędzie się w gospodarstwie Ceres we wsi Buchowo w gminie Debrzno w powiecie człuchowskim. Program wydarzenia przewiduje wykłady dotyczące chemicznych rozwiązań związanych z ochroną roślin. Zostaną też omówione korzyści wynikające z odpowiedniego doboru odmian oraz dolistnego dokarmiania roślin. Część techniczną stanowić będzie prezentacja maszyn do upraw uproszczonych Horsch zagregowanymi z ciągnikami marki Claas. 

Sposoby ograniczania skutków suszy w praktyce

– Piknik Polowy organizujemy po raz pierwszy. Zamierzamy zapraszać rolników co roku, aby przedstawić im najnowsze rozwiązania związane z uprawą roślin oraz maszynami rolniczymi. W tym roku udostępnimy kilkadziesiąt hektarów produkcyjnych upraw rzepaku, kukurydzy, pszenżyta i jęczmienia ozimego. Będzie je można zwiedzać, aby zobaczyć, jak sprawdzają się nasze sposoby ograniczania skutków suszy. Plantacje dodatkowo ucierpiały w połowie czerwca, kiedy to wystąpiły upały o afrykańskiej intensywności. Wody w tym sezonie wegetacyjnym było niewiele, jednak rolnik może skutki niedoboru wilgoci ograniczać poprzez dobór odmian, wybór stanowiska, przedplon, sposób uprawy gleby, rodzaj uprawy przedsiewnej, nawożenie, prędkość, głębokość i gęstość siewu oraz zwalczanie chwastów. Chcemy te kwestie omawiać podczas naszego Pikniku Polowego – zapewnia Tomasz M. Wrzeszcz.

Organizatorzy zapraszają rolników, a za naszym pośrednictwem informują, że początek imprezy przewidziany został na godz. 11:00.


Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 04:03