StoryEditorWiadomości rolnicze

Precyzyjnie wyliczona dawka azotu

21.01.2016., 11:01h
  Azot to najbardziej plonotwórczy, dynamiczny, ale i najdroższy składnik pokarmowy. Stosowany w nadmiarze zanieczyszcza zbiorniki wodne. Dlatego też należy gospodarować nim z rozsądkiem. Zawartość azotu mineralnego w glebie w okresie wczesnej wiosny jest jednym z podstawowych wskaźników pozwalających oszacować wiosenne zasoby tego składnika mineralnego w glebie.

Planując wiosenne nawożenie azotem w uprawach ozimych oraz jarach niezwykle istotne jest dobre rozpoznanie właściwości stanowiska, czyli aktualnego odczynu i zasobności gleby w składniki pokarmowe, stosowanych nawozów naturalnych bądź organicznych oraz uprawianych przedplonów. Pamiętajmy, że dawkę azotu mineralnego zawsze ustalamy pod uprawę konkretnego gatunku rośliny, kondycji plantacji oraz zasobności gleby. W przypadku, gdy uprawiamy zboża w monokulturze, warto jest stosować 25–30 kg/ha azotu już przedsiewnie, w celu optymalnego zaopatrzenia roślin w azot w początkowych fazach ich rozwoju. Jeśli z różnych względów tego nie zrobiliśmy, trzeba to uwzględnić w wiosennej dawce azotu.

Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 4/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. maj 2024 07:13