StoryEditorWiadomości rolnicze

Słonecznik idealny na płodozmian. Jaka jest opłacalność uprawy?

27.07.2022., 08:07h
Słonecznik wymaga stosunkowo niewielkich nakładów ponoszonych na uprawę. Daje także sporą elastyczność związaną z zakładaniem plantacji. Ma również umiarkowane potrzeby pokarmowe, co przy aktualnych cenach nawozów mineralnych ma niebagatelne znaczenie. Wzrost cen nasion spowodował zaś, że w tym roku rolnikowi we własnym gospodarstwie oraz usługowo udało się zasiać aż 500 ha plantacji słonecznika.

W słoneczniku nie ma takich szkód łowieckich jak w kukurydzy

– Zajmujemy się tą rośliną od dwóch lat. Początkowo chodziło o znalezienie gatunku, który pozwoliłby na przełamanie płodozmianu. Uprawialiśmy bowiem tylko zboża wraz z kukurydzą oraz rzepak – opowiada Adam Pędziwiatr z miejscowości Głuchów w powiecie skierniewickim.

– W plantacjach tych ogromne szkody powodowała dzika zwierzyna, zwłaszcza dziki. Te problemy może rozwiązać słonecznik, a jego dodatkowym atutem jest duża elastyczność uprawy. My w tym roku wysiewaliśmy go od kwietnia. Dzięki temu powstało spore okno czasowe, które pozwalało na wykonanie niezbędnych zabiegów uprawowych po przedplonach – dodaje rolnik, który poza gospodarstwem prowadzi działalność gospodarczą. Jest oficjalnym dystrybutorem kilku marek sprzętu oraz ciągników koncernu Agco. Wykonuje także maszynowe usługi. Słonecznik w jego gospodarstwie siany jest po zbożach i kukurydzy. Ze względu na choroby przedplonem nie może być rzepak.

Słonecznik jest rośliną elastyczną, jeśli chodzi o zabiegi agrotechniczne

– Uprawiam pszenicę oraz pszenżyto. Słoma zawsze jest cięta i płytko przyorana....

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 16:34