Do ochrony fungicydowej zbóż najczęściej stosuje się 200 l/ha cieczy użytkowej. Natomiast, gdy używa się opryskiwaczy zaopatrzonych w pomocniczy strumień powietrza, dawkę cieczy użytkowej można zmniejszyć do 100 l/ha, gwarantując przy tym wysoką skuteczność działania środka grzybobójczego. Generalnie do stosowania fungicydów w zbożach zaleca się używać rozpylaczy wytwarzających drobne krople, najlepiej rozpylaczy dwustrumieniowych, które dobrze kryją i równo nanoszą ciecz na powierzchnie najazdowe i odjazdoweMarek Kalinowski
StoryEditor

3 porady na skuteczną dwuzabiegową ochronę w jęczmieniu i pszenicy

21.04.2023., 13:00h
W przypadku większości odmian pszenicy i jęczmienia uprawianych na dobrych stanowiskach i w prawidłowych płodozmianach, skuteczna ochrona tych gatunków wymaga zastosowania minimum dwóch zabiegów fungicydowych (T1 i T2).

Po zabiegu T1 będącym dobrym fundamentem, zabieg T2 ma utrzymać ciągłość ochrony i utrzymać w zdrowiu najważniejsze w budowaniu plonu trzy górne liście.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy każdy łan bez porażenia jest zdrowy?
  • Kiedy wykonać zabieg T2?
  • Jakie są progi szkodliwości głównych chorób pszenicy i jęczmienia?

Zadziałaj z zabiegiem T2 zanim T1 przestanie działać

Ma to zdecydowanie największe znaczenie w uprawie pszenicy ozimej. Z badań nad fizjologią rozwoju tego gatunku wynika, że 50% wydajności pszenicy (plonu ziarna) przypada na liść flagowy i że aż 80% wydajności pszenicy przypada na trzy górne liście. Główny ciężar ochrony tych liści spoczywa na dobrym zabiegu ochronnym w terminie T2, niezależnie czy to jest dwu-, czy trzyzabiegowa technologia. Ochrona pszenic musi być dobrze zaplanowana (co najmniej dwa zabiegi fungicydowe, a najlepiej trzy, z tym ostatnim zabiegiem na choroby kłosa) i konsekwentna. Zabieg T2 jest bardzo ważny i powinien być wykonany w terminie, zanim skończy się działanie ochronne zabiegu T1. Przerwy pomiędzy zabiegami T1 i T2 nie powinny być zbyt długie.

Kupując preparat do zabiegu w T1 dokł...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 09:59