Czy rolnicy będą mogli dalej używać glifosatu? Decyzja już wkrótcearch.
StoryEditorGlifosat

Czy rolnicy będą mogli dalej używać glifosatu? Decyzja już wkrótce

08.09.2023., 11:00h
15 grudnia 2023 r. w Polsce wygaśnie zgoda na użycie glifosatu. Obecnie trwają dyskusje na temat tego, czy legislacja herbicydu zostanie przedłużona, czy też nie. Ostateczna decyzja będzie zależała od Komisji Europejskiej.

Kiedy zostanie podjęta decyzja o przedłużeniu zgody na stosowanie glifosatu?

Jak wynika z informacji opublikowanej przez niemiecki „Top Agrar”, decyzja o tym, czy rolnicy wciąż będą mogli stosować glifosat w ochronie upraw przed rozprzestrzenianiem się chwastów, może zapaść już w październiku. Państwa członkowie Unii Europejskiej w nadchodzących tygodniach podejmą decyzję co do tego, czy glifosat otrzyma nowe zezwolenie UE. Aktualnie wiadomo, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wyraził pozytywną opinię na temat składu herbicydu i nie wykrył „żadnych krytycznych obszarów problematycznych”, co może mieć pozytywny wpływ na ostateczną decyzję KE.

Czy KE wyrazi zgodę na stosowanie glifosatu?

Jak podaje niemiecki „TAP”, KE potwierdziła już, że zamierza zaproponować państwom członkowskim nowe zatwierdzenie glifosatu na okres maksymalnie 15 lat. Ostateczna decyzja musi jednak zostać podjęta przez przedstawicieli państw członkowskich UE będących w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCOPAFF) Komisji Europejskiej.

Kiedy KE przedstawi swoje stanowisko w sprawie glifosatu?

15 września 2023 r. Komisja Europejska podczas kolejnego posiedzenia przedstawi swoją propozycję odnośnie do zalegalizowania glifosatu. Następnie na posiedzeniach, które odbędą się w dniach 12 i 13 października państwa członkowskie podejmą decyzję poprzez głosowanie.

W jaki sposób KE przeprowadzi głosowanie w sprawie glifosatu?

Głosowanie, które odbędzie się podczas posiedzeń, umożliwi KE podjęcie decyzji dotyczącej zatwierdzenia lub wprowadzenia zakazu użycia glifosatu. Komisja musi wziąć pod uwagę wyniki głosowania, jeśli większość kwalifikowana opowie się za ponownym przyjęciem glifosatu, taką decyzję będzie musiała podjąć również KE, jeżeli większość kwalifikowana zagłosuje przeciw, rolnicy stracą możliwość stosowania glifosatu.

Kiedy można mówić o powstaniu większości kwalifikowanej?

O wyłonieniu większości kwalifikowanej można mówić w momencie, w którym zostanie osiągnięty poziom 55% państw członkowskich reprezentujących co najmniej 65% populacji UE, zagłosuje za lub przeciw KE.

Niemiecki minister rolnictwa sprzeciwia się przyjęciu zgody na glifosat

Jak się okazuje, to, że EFSA wyraziła pozytywną opinię na temat składu glifosatu, nie oznacza, że zgoda na jego stosowanie zostanie automatycznie uzgodniona. Wyniki badania naukowego mogą być rozważane wyłącznie w dyskusji politycznej. Obecnie Cem Özdemir będący niemieckim ministrem rolnictwa i polityki żywnościowej wypowiada się w negatywny sposób na temat danych opublikowanych przez EFSA. Polityk wraz z końcem lipca zapowiedział również, że będzie kontynuował w Brukseli „reklamę na rzecz nie”.

Czy sprzeciw Niemców doprowadzi do wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu?

Niemiecki minister rolnictwa jest zaangażowany w porozumienie koalicyjne, na którego podstawie Zieloni, SPD i FDP wyrazili zgodę na wprowadzenie zakazu stosowania glifosatu w Niemczech od 2024 r. Decyzja została również zatwierdzona przez niemieckie prawo. Okazuje się jednak, że podstawą decyzji Niemców jest zakaz obowiązujący w UE. Jeżeli teraz KE nie podejmie decyzji o zakazie jego stosowania, to Özdemir będzie musiał wycofać zakaz stosowania glifosatu.

Decyzja na temat stosowania glifosatu zostanie podjęta najprawdopodobniej w połowie października.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 03:56