StoryEditorpozostałe rośliny

Uprawa bobiku a siew pasowy

12.03.2020., 13:03h
Na terenie Warmii i Mazur bobik, nazywany również „soją północy”, jest najwierniejszym i najstabilniej plonującym gatunkiem z roślin bobowatych. Prawie 70 proc. polskich upraw bobiku zlokalizowanych jest właśnie w tej części Polski.
W 2019 roku plon nasion dla wszystkich 9 odmian bobiku badanych w SDOO we Wrócikowie wyniósł 35,1 dt/ha, przy wilgotności na poziomie 15 proc. Dla porównania, średnia krajowa dla bobiku w 2019 roku wg COBORU, wyniosła 29,8 dt/ha.

Przy rzadszej obsadzie bobik lepiej się rozkrzewia

Andrzej Rudnik przygodę z bobikiem rozpoczął trzy lata temu. – W tym samym czasie uczyliśmy się i uprawy bobiku, i siewu pasowego, po trzech latach praktyki mamy już swoje spostrzeżenia, przemyślenia, pewne rzeczy robimy inaczej, a każdy kolejny rok pokazuje co jeszcze można udoskonalić i co zmienić – opowiada właściciel gospodarstwa. Rolnik przyznaje, że na początku błąd robił już przy obsadzie, siał zdecydowanie za gęsto, bo w granicach 300 kg/ha, w tej chwili sieje 240 kg/ha. Przy rzadszej obsadzie rośliny lepiej się rozkrzewiają, łan jest sztywniejszy. – Rośliny nie muszę tak bardzo walczyć o światło, o składniki pokarmowe, nasiona są większe, a plon wcale nie jest wyższy przy większej obsadzie – wyjaśnia pan Andrzej.

W tym roku bobiku będzie 35 ha, czyli o połowę mniej niż rok temu, ale tak wychodzi z płodozmianu, więc nie ma innego wyjścia....
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 09:51