Belugga o pomarańczowym kolorze ziarnaKrzysztof Janisławski
StoryEditorUprawa

Co zamiast pszenicy na słabsze gleby? Czy sorgo to dobry pomysł?

25.10.2023., 13:00h
15 września w miejscowości Tominy, w gminie Ożarów, firma RAGT Polska zorganizowała spotkanie polowe „Dzień Sorgo Ziarnowego”. Rolnicy zapoznali się z odmianami sorgo ziarnowego RAGT i z zastosowaną na poletkach demonstracyjnych agrotechniką.

Sorgo jako alternatywa dla zbóż i kukurydzy

Spotkanie nieprzypadkowo odbyło się w gminie Ożarów, to polskie zagłębie sorgo. Ale przyjechali także rolnicy z bardziej oddalonych terenów np. okolic Lubaczowa na Podkarpaciu. Według bardzo szacunkowych danych, obecnie w Polsce może być obsianych sorgo do 3 tys. ha.

Zainteresowani tą rośliną przekonują, że może być ona ciekawą i dającą w obecnej sytuacji rynkowej dobry efekt ekonomiczny uprawą np. w miejsce zbóż na słabszych stanowiskach. Albo w miejsce kukurydzy na słabych, przepuszczalnych glebach, szczególnie w lata suche.

Sorgo na ziarno, kiszonkę,do produkcji biogazu

Odmiany ziarnowe sorgo o wysokim potencjale plonowania są najniższe i przeznaczane są m.in. na cele konsumpcyjne oraz jako pasza dla ptactwa (szczególnie gołębi, choć nie tylko), trzody czy ryb. Odmiany ziarnowe zbierane przy wyższej wilgotności niż sorgo na ziarno mogą być wykorzystywane do produkcji kiszonek dla zwierząt. Jest możliwe ich zakiszanie w rękawach, tak jak kukurydzy CCM.

Są też odmiany kiszonkowe sorgo. Z kolei odmiany o niższej wartości pokarmowej znajdują zastosowanie w przemyśle do produkcji biogazu,...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 05:13