Ceny zbóżEnvatoelements
StoryEditorPszenica i kukurydza

Rolnicy tracą na pszenicy i kukurydzy. Do każdego hektara dokładają nawet 2,5 tys. zł!

21.08.2023., 17:20h
Wielkopolska Izba Rolnicza przedstawiła miesięczne zestawienie kalkulacji i analiz rynków rolnych za maj. Jak się okazuje, producenci zbóż nadal drżą o przyszłość swoich gospodarstw, ponieważ aktualnie jedynie producenci buraka cukrowego są na plusie. Dlaczego sytuacja w sektorze zbożowym się nie poprawia?

Jak informuje WIR, sytuacja polskich rolników aktualnie jest bardzo trudna. Zdaniem analityków WIR-u wciąż trwający kryzys zbożowy ma związek z nieustannie spadającymi cenami skupu płodów rolnych i wzrastającymi kosztami produkcji, na które składają się m.in. wysokie ceny nawozów i paliw.

Wyniki produkcji roślinnej z pierwszej dekady sierpnia

Analitycy izby stworzyli zestawienie wyników produkcji roślinnej według cen skupu i cen środków produkcji, które obowiązywały w przez pierwsze 10 dni sierpnia. W tabeli nie zostały uwzględnione dopłaty zbożowe, które wpłyną na konta rolników w związku z realizacją ekoschematów, ponieważ są one przyznawane w indywidualnych kwotach dla każdego z gospodarstw i zaburzyłyby wiarygodność wyników. Analitycy WIR-u nie wzięli również pod uwagę dopłat do zbóż i nawozów. Z przeprowadzonej analizy jednoznacznie wynika, że aktualnie tylko producenci buraka cukrowego mogą liczyć zyski z uprawy.

image

Wyniki produkcji roślinnej, według poziomu cen skupu i cen środków produkcji z pierwszej dekady sierpnia.

FOTO: WIR

"Kradzione" żniwa w Polsce

Ze względu na zmienną pogodę tegoroczne żniwa często są nazywane "kradzionymi". Rolnicy od początku roku mierzą się z anomaliami pogodowymi. Najpierw brak deszczu przyczynił się do zmniejszenia plonowania upraw i tego, że rolnicy ponieśli straty suszowe nie tylko w Wielkopolsce. Po długiej suszy przyszedł czas na nawalne deszcze, które wstrzymały rozpoczęte żniwa. Obfite opady deszczu pozostawiły po sobie ślad w postaci zastoisk wodnych i podtopień. Grząski grunt utrudnia rolnikom wjazd na pola. Pomimo zbliżającego się końca sierpnia, na polach wciąż pozostaje do skoszenia wiele pszenicy i pszenżyta, w wybranych województwach rolnicy nie skosili jeszcze rzepaku. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, na które składają się obfite opady deszczu i podwyższona wilgotność powietrza przyczyniają się do porastania zbóż, zasiedlania chorób grzybowych i podwyższania wilgotności ziarna, co obniża jego wartość handlową.

Ile kosztują zboża na koniec sierpnia?

W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku i stosunku kosztów poniesionych przez rolników na uprawę, ceny skupu pozostają na niskim poziomie. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na obniżenie wartości jest obniżanie cen przez skupu ze względu na niską jakość ziarna i podwyższoną wilgotność. Skupy odmawiają również przyjmowania ziarna nie spełniającego parametrów. W takich sytuacjach rolnikom pozostaje dosuszenie ziarna, ale nie każdego na to stać. Kolejnym czynnikiem przekładającym się na spadek cen jest mniejsza proporcja zbóż konsumpcyjnych do zbóż paszowych. Rolnicy z niepokojem patrzą w przyszłość. Aktualnie na rynek mają wpływ następujące czynniki:

  • zakaz wwozu zbóż z Ukrainy do krajów przyfrontowych, który obowiązuje do 15 września,
  • zerwanie przez Rosję umowy "tureckiej",
  • rządowe dopłaty do zbóż,
  • stany magazynowe w Polsce,
  • przebieg pogody w Polsce i w innych krajach,
  • spadek produkcji zwierzęcej w Europie, w tym w Polsce.

To te czynniki będą miały wpływ na kształtowanie cen zbóż w drugim półroczu 2023 r., co będzie miało ogromne znaczenie dla podejmowanych w przyszłości decyzji sprzedażowych. Nie umożliwiają one jednak wskazania ceny za zboże, która będzie obowiązywała w najbliższym czasie.

Również wyniki ekonomiczne produkcji zbóż i kukurydzy nie napawają optymizmem. W poniższej tabeli przedstawiamy podstawowe parametry ekonomiczne w produkcji zbóż.

image

Podstawowe parametry ekonomiczne w produkcji zbóż.

FOTO: WIR

Żniwa rzepaczane zakończone – jak plony?

Żniwa rzepaczane w roku 2023 w większości gospodarstw dobiegły końca. Mimo tego, że rzepak sypał drobno, to rolnicy nie mogą narzekać na wysokość plonu. Analitycy zaobserwowali nawet chwilowy wzrost cen rzepaku, które szybko zaczęły spadać. Aktualnie koszt skupu rzepaku to ok. 1750 – 1850 zł/t.

image

Ekonomika produkcji rzepaku

FOTO: WIR

Uprawy buraka 2023

Padający w ostatnim czasie deszcze miał swój udział we wzroście plantacji buraka cukrowego. Producenci mają nadzieję na to, że do końca okresu wegetacji, roślina wchłonie zasoby wodne, co przełoży się na efekty produkcyjne i finansowe. W porównaniu do pozostałych upraw burak zajmuje I miejsce pod względem rentowności produkcji.

image

Produkcja buraka

FOTO: WIR

Najnowsze ceny rzepaku znajdziesz w artykule: Zboża paszowe tańsze nawet o 70 zł/t. Jakie są ceny zbóż i rzepaku w połowie sierpnia 2023?

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 01:05