StoryEditorCiekawostki

1732 tony opakowań po opryskach zebrano w Polsce - co się z nimi stanie?

15.02.2019., 22:02h
Opakowania po środkach ochrony roślin należy zbierać i odstawiać do punktów odbioru. Najczęściej można je odstawić do punktu, w którym zaopatrujemy się w środki ochrony. Warto zaznaczyć, że to obowiązek, z którego polscy rolnicy na tle UE wywiązują się bardzo dobrze. System Zbiórki Opakowań jest efektywny i powstał w Polsce 15 lat temu dzięki Polskiemu Związkowi Producentów Ochrony Roślin. W ciągu tych 15 lat udało się zebrać z polskiej wsi ponad 19 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin.

Warto dodać, że zgodnie z polskim prawem użytkownicy środków ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne są zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach. Dzięki Systemowi Zbiórki Opakowań PSOR, już od ponad 15 lat rolnicy mogą wypełniać ten obowiązek w sposób łatwy, bezpłatny oraz bezpieczny dla środowiska. Wystarczy, aby czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania przynieśli do punktu sprzedaży, w którym kupili produkty. Operator Systemu Zbiórki Opakowań, firma REMONDIS zapewnia odbiór opakowań na koszt producentów i importerów.

W 2018 roku zebrano 56% masy opakowań wprowadzonych na rynek, czyli łącznie 1732 tony opakowań. 64% z tej masy zostało poddana recyklingowi, a 28% odzyskowi energetycznemu.

Szeroko zakrojone działania edukacyjne prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przynoszą namacalne efekty, które możemy liczyć w tysiącach ton zebranych opakowań po środkach ochrony roślin. Dobra współpraca na linii rolnik-sprzedawca-System PSOR gwarantuje właściwe gospodarowanie odpadami bezpieczne dla wszystkich osób uczestniczących w zbiórce oraz środowiska - mówi Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.


Marek Kalinowski

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 22:47