StoryEditorPtasia grypa

2 ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce – 6 tys. gęsi do wybicia

14.01.2020., 13:01h
We wsi Zalesie pod Kołem zostało potwierdzone 2 ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. W ramach zwalczania choroby, służby zamieszają uśpić i zutylizować około 6 tys. gęsi. To już jedenaste ognisko grypy ptaków w Polsce od grudnia 2019 roku. 

Ptasia grypa w Zalesiu pod Kołem

W poniedziałek 13 stycznia 2020 roku Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził wystąpienie kolejnego ogniska ptasiej grypy w Polsce.
Tym razem ognisko grypy ptaków zostało zlokalizowane w gospodarstwie utrzymującym około 6 tys. gęsi reprodukcyjne, które znajduje się we wsi Zalesie w powiecie kolskim (woj. wielkopolskie)
. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła, że w Zalesiu mamy do czynienia z ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8. 

Jest to już drugie ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce. Pierwsze z nich było zlokalizowane w miejscowości Topola-Osiedle pod Ostrowem Wielkopolskim, gdzie wybito łącznie aż 65 tys. kur niosek. 

Więcej na ten temat w artykule: 

Ptasia grypa uderza w Wielkopolsce. 65 tys. kur do wybicia

 

6 tys. gęsie zostanie uśpionych i zutylizowanych

Służby już wyznaczyły dwie strefy bezpieczeństwa: 

  • zagrożona – w promieniu 3 km od miejsca ogniska, 
  • zapowietrzona – w promieniu 10 km od miejsca ogniska.

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęły również decyzje o wybiciu i utylizacji 6 tys. gęsi utrzymywanych w gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ptasiej grypy. Następnie całe gospodarstwo będzie oczyszczone i odkażone i przejdzie okres kwarantanny przed ponownym zasiedleniem kurnika. 

 

Już 11 ognisk ptasiej grypy w Polsce

Ognisko grypy ptaków zlokalizowane w Zalesiu jest już ósmym ogniskiem w Polsce w 2020 roku, a wliczając w to również 3 ogniska potwierdzone od 30 grudnia 2019 roku, to jest to jedenaste gospodarstwo, w którym potwierdzono obecności wirusa H5N8. 

Jak do tej porty – począwszy od 30 grudnia 2019 r. – ogniska ptasiej zostały potwierdzone w: 

  • woj. lubelskie – 8 ognisk;
  • woj. wielkopolskie – 2 ogniska;
  • woj. zachodniopomorskie – 1 ogniska.

Apeluję do właścicieli wielkopolskich gospodarstw i ferm o rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu – mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

 

Paweł Mikos
Fot. Pexels (zdjęcie poglądowe)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 18:48