StoryEditorPolska, UE

Azja i Afryka to nowe możliwości rozwoju dla polskiej żywności

26.02.2019., 15:02h
Z Krzysztofem Podhajskim, prezesem Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej o Europejskim Forum Rolniczym rozmawiają Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki.
– W tegorocznej edycji Europejskiego Forum Rolniczego organizator postawił na rozwój kontaktów i handlu z krajami rozwijającymi się z Azji i Afryki. Skąd taka inicjatywa?

– Od momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej eksport produktów rolno-spożywczych z naszego kraju stale rośnie. Od 2004 r. wartość eksportu w tej branży wzrosła z 5,2 mld euro do 27,3 mld euro w roku 2017. Jesteśmy przekonani, że istnieją dalsze możliwości rozwoju eksportu w sektorze rolno-spożywczym. Szczególnie istotną kwestią wydaje się wypracowanie mechanizmów umożliwiających ekspansję na rynki pozaeuropejskie. Celem naszej debaty jest nie tylko identyfikacja głównych barier eksportu polskiej żywności, ale także dyskusja o sposobach ich przełamania. Dyskusja dotyczyć będzie współpracy z Azją i Afryką, ponieważ w przypadku Azji nadal istnieje duży deficyt w handlu, a eksport do krajów afrykańskich ma stosunkowo niewielką wartość. Istotnymi zagadnieniami, które chcielibyśmy poruszyć, są również kwestie związane ze strukturą polskiego eksportu (niski udział produktów wysoko przetworzonych) oraz znaczenie dyplomacji w rozwoju handlu zagranicznego. 

– Czy rzeczywiście te kierunki eksportu są dziś dla nas najbardziej perspektywiczne?

– W strukturach UE Polska radzi sobie coraz lepiej, zajmując obecnie siódmą pozycję, jeśli chodzi o wielkość eksportu towarów rolno-spożywczych. Jednakże, jak wspomniałem wcześniej, kraje Azji i Afryki to zupełnie nowe możliwości dla polskich producentów żywności. Dlatego należy podjąć kompleksowe działania łączące sferę dyplomacji i handlu, które umożliwią zwiększe
nie zainteresowania polskimi produktami rolno- -spożywczymi w tych rejonach świata. 

– Ilu odwiedzających spodziewać się można na EFR w tym roku?

– Pierwsza edycja Forum, która odbyła się w marcu 2018 r., zgromadziła blisko 2000 uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy. Formuła Forum, która z jednej strony pozwala na aktywny udział w debacie o przyszłości rozwoju obszarów wiejskich, a z drugiej jest okazją do zdobycia wiedzy oraz zapoznania się z przykładami innowacyjnych rozwiązań dla branży rolno-spożywczej, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego liczymy, że w tym roku odwiedzi nas około 3000 osób. 

– Europejskie Forum Rolnicze to dyskusje, m.in. na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz nowych technologii i innowacyjności. Jakie dokładnie tematy wypełnią program EFR w 2019 roku? Na jakich gości specjalnych – polityków, reprezentantów resortów rolnictwa z Europy i z innych kontynentów możemy liczyć?

– Agenda Europejskiego Forum Rolniczego w 2019 roku obejmuje cztery główne zagadnienia. Forum tradycyjnie już rozpocznie debata nt. Wspólnej Polityki Rolnej UE. Wezmą w niej udział: Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i obszarów wiejskich UE, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi RP, Fernando Miranda Sotillos, sekretarz generalny w Ministerstwie Rolnictwa, Rybołówstwa i Gospodarki Żywnościowej Hiszpanii, Gabriel Csicsai, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Republiki Słowacji, Anikó Juhász, podsekretarz stanu ds. gospodarki rolnej w Ministerstwie Rolnictwa Węgier oraz Jiri Sir, dyrektor Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rolnictwa Republiki Czeskiej. W ramach dyskusji pt. „Wspólna Polityka Rolna UE w nowej perspektywie budżetowej” będziemy chcieli poruszyć zagadnienia dotyczące m.in. priorytetów WPR, uproszczenia procedur, podejścia do kwestii środowiskowych i klimatycznych, ale także inwestycji w innowacje i rozwój oraz roli płatności bezpośrednich.

Kolejny temat Forum będzie związany m.in. z bezpieczeństwem żywności, legislacją, wykorzystaniem technik IT oraz działaniami realizowanymi w ramach programu „Horyzont 2020”. Do debaty pt. „Innowacje w branży rolno-spożywczej” zostali zaproszeni eksperci z Komisji Europejskiej oraz Polski: Marek Zagórski, minister cyfryzacji, prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, Wolfgang Burtscher, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej, Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Piotr Serafin, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, oraz Adam Banaszak, członek zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Podczas Forum odbędzie się także dyskusja nt. polityki zrównoważonego rozwoju jako szansy dla wzrostu znaczenia obszarów wiejskich w Polsce. Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli: Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów RP, Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich UE, oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematyka debaty będzie obejmowała skuteczne sposoby realizacji polityki zrównoważonego rozwoju oraz to, jak wpisuje się ona w cele WPR oraz jakie bariery w największym stopniu utrudniają osiągnięcie sukcesu w tym obszarze.

W 2019 roku po raz pierwszy poruszymy także wspomnianą kwestię stanu i perspektyw rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi. Do dyskusji z udziałem komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich UE oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi RP zostali zaproszeni, m.in. Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim, Mariusz Lęgowski, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej, Monika Tyska, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Simplice Nouala Fonkou, przedstawiciel Komisji ds. Rolnictwa Unii Afrykańskiej, prof. Chinwe Ifejika Speranza z Uniwersytetu w Bernie oraz Amit Lohani – prezes Federacji Importerów Indyjskiej Żywności.


fot. EFRWP
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 08:45