StoryEditorWypadk

Co grozi za jazdę kombajnem z hederem po drodze publicznej?

26.07.2020., 19:07h
W trakcie żniw rolnicy przejeżdżając kombajnem z pola na pole często jadą drogą publiczną. Niektórzy w pośpiechu nie demontuje hedera. Czy można w ten sposób jeździć po drodze? Kiedy i jaka kara za to grozi? Jakie jeszcze przepisy obowiązują kombajnistę? Jakie wyroki wydają sądy w przypadku wypadku z udziałem kombajnu?

Jakie warunki musi spełniać rolnik, który jedzie kombajnem czy ciągnikiem po drodze publicznej?

Policjanci przypominają rolnikom, zwłaszcza w okresie żniw, że poruszając się po drogach publicznych ciągnikami rolniczymi czy kombajnami zbożowymi, powinni mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenia oraz przestrzegać obowiązujących przepisów o ruchu drogowym.

Rolnicy powinni także pamiętać przed wyjazdem maszyną rolniczą, aby sprawdzić jej stan techniczny. Ciągnik czy kombajn poruszający się po drodze publicznej musi spełniać następujące warunki:

  • sprawnie działająca sygnalizacja świetlna,
  • trójkąt zamontowany z tyłu pojazdu, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne,
  • sprawny układ hamulcowy i kierowniczy,
  • bezpieczną kabinę.

 

Czy kombajn z hederem może poruszać się po drogach publicznych?

W trakcie żniw często można spotkać na drodze publicznej kombajn jadący z założonym z przodu hederem. Dotyczy to zwłaszcza starszych kombajnów, w tym popularnych Bizonów Z056. Zdemontowanie takiego hedera nie jest łatwe i zajmuje dużo czasu. To jeden z powodów, dla których rolnicy wyjeżdżają na drogę z kombajnem z hederem.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku – rozwiewa wątpliwości podkom. Tomasz Żerański, oficer prasowy KMP w Ostrołęce.

Po drogach publicznych można poruszać się jedynie pojazdami, które mieszczą się na swoim pasie ruchu drogowego. Niestety nawet Bizon Z056 z hederem nie mieści się w tych parametrach, bowiem droga (poza pewnymi wyjątkami) powinna mieć szerokość od 3 d 3,5 metra, natomiast szerokość hedera Bizona to 4,2 metra.

Warto także pamiętać, że pojazd, którego szerokość przekracza 3.2 metra powinien poruszać się z pomocą pilota.

 

Jaka kara grozi za jazdę kombajnem z hederem z przodu po drodze publicznej?

Jeżeli mimo wszystko rolnik zdecyduje się jechać drogą publiczną kombajnem z zaczepionym z przody zespołem żniwnym, to popełnia wykroczenie. Jeśli zostanie zatrzymany przez policjantów, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

– Jadąc takim pojazdem należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej. Kierujący kombajnem ma obowiązek posiadać prawo jazdy co najmniej kategorii T oraz ukończony kurs kombajnisty – dodaje Ewa Rejn–Kozak, rzecznik prasowy KPP w Puławach.

Przeczytaj także: 

Motocyklista wpadł pod kombajn. ZGINĄŁ na oczach syna

Wiele lat więzienia i wysoka grzywna za wypadek z udziałem kombajnu

Rolnicy poruszający się kombajnem z hederem z przodu muszą pamiętać także o tym, że niektórzy kierowcy nie wiedzą jak zachować się widząc przed sobą kombajn z hederem. Często również na skutek zbiegu różnych okoliczności dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w którym giną ludzie. Wówczas jazda kombajnem z zamontowanym zestawem żniwnym mogą być okolicznością obciążającą dla kombajnisty.

W polskich sądach w ostatnich latach zapadło wiele wyroków skazujących rolników w podobnych sprawach. Na przykład po wypadku w okolicach Brzegu rolnik została skazany na 2 lata w zawieszeniu na 5 lat pozbawienia wolności oraz na 5-letni zakaz prowadzenia jakichkolwiek maszyn rolniczych. Dla rolnika oznacza to praktycznie koniec samodzielnego prowadzenia gospodarstwa.

Z kolei Sąd Rejonowy w Mławie skazał kombajnistę na 5 lat za kratami, 5 lat zakazu prowadzenia pojazdów i zadośćuczynienie w wysokości 10 tys. złotych.

Więcej na ten temat w artykule:

Jechali pod prąd i zginęli pod kombajnem. Rolnika skazano na 5 lat za kratami

 

Paweł Mikos
Fot. KMP Zamość

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 03:24