StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy Agri Plus działa nieuczciwie wobec rolników?

02.07.2022., 17:07h
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Agri Plus. Urząd podejrzewa, że spółka powiązana z Smithfield Foods mogła pomniejszać rolnikom ze stref ASF wynagrodzenie należne za prowadzenie tuczu kontrktowego świń. Rolnicy mogli stracić przez to łącznie kilikanaście milinów złotych. Na czym dokładnie polegało wykorzystywanie przewagi wobec rolników?

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Agri Plus

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Agri Plus. Jest to spółka należąca do grupy Smithfield Foods, która organizuje tucz kontraktowy trzody chlewnej. Z informacji, jakie urząd pozyskał z ARiMR i które potwierdził w trakcie postępowania wyjaśniającego i kontroli siedziby spółki, wynika, że Agri Plus pomniejsza wynagrodzenie należne rolnikom za prowadzenie tuczu o kwotę pomocy publicznej udzielanej im za obniżone dochody osiągane w strefach ASF.

Agri Plus miała obniżać cent skupu świń ze względu na dotacje z ARiMR

Według UOKiK spółka w umowach z dostawcami trzody chlewnej zobowiązuje ich do przekazywania otrzymanej od państwa pomocy finansowej, np. poprzez obniżanie ceny kupowanych świń o kwotę rekompensaty. Zdaniem prezesa Tomasza Chróstnego jest to niedopuszczalne działanie, które pozbawia poszkodowanych hodowców należnej im rekompensaty związanej z ASF.

Jak informuje UOKiK, praktyki stosowane przez spółkę w latach 2017–2020 mogły spowodować pobranie od rolników około kilkunastu milionów złotych. Z ustaleń prezesa urzędu wynika również, że spółka mogła monitorować, którzy rolnicy otrzymali wsparcie, a następnie pomniejszać ich wynagrodzenia

Jaka kara grozi Agri Plus?

Jeśli potwierdzą się zarzuty stawiane spółce, będzie to oznaczało, że Agri Plus stała się faktycznym beneficjentem pomocy publicznej przeznaczonej dla rolników, choć nie była do tego uprawniona. Wtedy UOKiK może nałożyć na Agri Plus karę w wysokości do 3% rocznego obrotu za stosowanie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 20:11