StoryEditorkoronawirus

Czy rolnik może pracować w polu będąc na kwarantannie? Sanepid odpowiada

17.04.2020., 19:04h
Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie na temat warunków pracy rolnika przebywającego na kwarantannie. Jest to istotne, gdyż różne instytucje odmiennie intepretowały możliwość wykonywania prac polowych przez rolnika będącego na kwarantannie. Jaka jest wykładania sanepidu? 

Kilka tygodni oczekiwanie na interpretację przepisów o wykonywaniu przez rolnika prac polowych i inwentarskich podczas kwarantanny

Pod koniec marca 2020 roku zaczęły obowiązywać obostrzenia dotyczące kwarantanny dla osób zakażonych koronawirusem i osób, które miały kontakt z osobą zakażoną. Już wówczas powstał spór czy rolnik, który jest zdrowy, ale musi przebywać na kwarantannie może wykonywać prace w gospodarstwie, w tym prace w polu czy przy zwierzętach gospodarskich. Z tego powodu 8 kwietnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił do ministra rolnictwa o jednoznaczną interpretację przepisów dotyczących wykonywania prac polowych i inwentarskich podczas kwarantanny.

Ostatecznie 16 kwietnia 2020 roku Główny Inspektorat Sanitarny opublikował informacje dla rolników na temat zagrożenia COVID-19.

 

Sanepid jednoznacznie o pracy rolnika w kwarantannie w gospodarstwie

Najważniejsza część tej informacji dotyczy właśnie rolnika, który pozostaje w kwarantannie, ale jest osobą zdrową mającą potencjalny kontakt z osobą chorą. Zdaniem GIS, jeśli taki gospodarze nie ma objawów zakażenia, może wykonywać prace w swoim gospodarstwie. 

Nie może jednakże opuszczać terenu gospodarstwa i mieć kontaktu z innymi osobami. Należy zachować wysoki poziom higieny, czyli mycie rąk, dezynfekcja rąk i powierzchni. Dopuszczalne jest  prowadzenie na terenie gospodarstwa prac polowych i zajmowanie się inwentarzem, jednakże zalecane jest stosowanie maseczki – podaje sanepid.

Co istotne, w przypadku wystąpienia objawów COVID-19, czynności te nie mogą być wykonywane.

 

Zakaz przemieszczania nie dotyczy rolników wykonujących prace rolnicze

GIS podkreśla że, rolnicy powinni przestrzegać co najmniej 2-metrowej odległości między ludźmi. 

Inspektorat podkreśla również, że zakaz przemieszczania się nie dotyczy osób, które poruszają się w celu m.in.:

  • prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym;
  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych;
  • lub realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt lub zakupu towarów i usług z tym związanych.

Kiedy rolnik ma obowiązek nosić maseczkę?

Według informacji opublikowanej przez GIS, rolnicy nie mają obowiązku zakrywania nosa i ust podczas pracy w gospodarstwie rolnym, czy też podczas przebywania na terenie prywatnym wokół domu.

Natomiast takie maseczki w gospodarstwie są obowiązkowe, jeśli rolnik do prac w gospodarstwie korzysta z usług innych osób niż domownicy i nie ma możliwości zapewnienia dystansu między nimi powyżej 1,5 metra.  

– W miejscu gdzie produkowana, przechowywana jest żywność, niezbędne jest również częste mycie/dezynfekcja powierzchni roboczych i miejsc często dotykanych takich jak klamki, uchwyty – dodaje GIS. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 22:54