StoryEditorSzkody rolnicze

Dzikie ptactwo niszczy rolnikom uprawy, ale dla ministerstwa to niewielki problem

18.09.2021., 16:09h
W Polsce 427 gatunków dzikiego ptactwa objętych jest ochroną. Zwierzęta te żerują na polach rolników, powodując dotkliwe szkody w uprawach. Krajowa Rada Izb Rolniczych chce redukcji tego ptactwa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uważa, że jest to zbyteczne.

Chcą redukcji dzikiego ptactwa wyrządzająćego szkody w uprawach

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o redukcję dzikiego ptactwa wyrządzającego szkody w uprawach rolnych. Resort, powołując się na dane z Monitoringu Ptaków Polski, który monitoruje liczebność znakomitej większości ptaków, nie zauważa, aby takiego ptactwa było w Polsce zbyt wiele. Jak podano, trend liczebności populacji wędrownej żurawia jest umiarkowanie wzrostowy, a trend liczebności kormorana klasyfikuje się jako stabilny, aczkolwiek całkowita liczebność kormorana w Polsce w 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem spadła o 4%. Jak wskazuje MPP, w ostatnich latach zaznaczył się również spadek liczebności gawrona. Nastąpił za to umiarkowany wzrost liczebności kruka (o 4% rocznie).

Ptaki chronione prawem

W Polsce ogromna większość gatunków ptaków jest objęta ochroną (427 gatunków objętych jest ścisłą ochroną, a 9 częściową). Z kolei do zwierząt łownych zalicza się jedynie 13 gatunków ptaków.

Kiedy Skarb Państwa nie wypłaci odskzodowania za szkody?

Według obowiązującego w Polsce ustawodawstwa, za szkody wyrządzone przez którykolwiek gatunek ptaka objętego ochroną gatunkową nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Można go dochodzić tylko na drodze powództwa cywilnego. Do katalogu zwierząt łownych, za które wypłacane są odszkodowania, zgodnie z Prawem łowieckim, nie wchodzą też ptaki łowne. Oszacowanie szkody i udowodnienie, iż została ona wyrządzona przez konkretny gatunek, za którego wyrządzone szkody mogłoby ewentualnie przysługiwać odszkodowanie, jest zdaniem resortu niezwykle trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Wnioski samorządu rolniczego o ograniczenie populacji ptactwa są więc słuszne.

Gdzie poszkodowany przez ptactwo rolnik ma się udać po pomoc?

Resort klimatu i środowiska radzi rolnikom, aby w razie problemów ze szkodami spowodowanymi przez ptaki objęte ochroną składali wnioski do regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. Regionalny dyrektor może wydać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie osobników gatunków objętych ochroną, a gdy są to gatunki objęte częściową ochroną – na eliminację. Na eliminację osobników gatunków objętych ochroną ścisłą zezwolenie może wydać jedynie generalny dyrektor ochrony środowiska.

W przypadku gatunków ptaków łownych ograniczanie problemów generowanych przez te zwierzęta może odbywać się w trakcie trwania okresu polowań na ptactwo łowne we współpracy z dzierżawcami i zarządcami obwodów łowieckich. Ponadto każdy posiadacz upraw może wystąpić do właściwego terytorialnie marszałka województwa o wydanie zezwolenia na płoszenie ptaków łownych w celu ochrony przed szkodami, na podstawie art. 9a ust. 1 Prawa łowieckiego.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 07:02