StoryEditorPolska

Emerytura "Mama 4+" także dla osób ubezpieczonych w KRUS

22.03.2019., 15:03h
Od marca 2019 roku obowiązuje prawo o dodatkowej emeryturze matczynej, tzw. Mama 4+. Z tego świadczenia mogą skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Warto już teraz wysłać wniosek o wypłatę tego świadczenia, żeby jak najszybciej uzyskać dodatkowe pieniądze. Jednak spełnienie warunków nie jest łatwe.
Żeby otrzymać emeryturę matczyną, należy złożyć wniosek o jej wypłacenie do prezes KRUS. Druk takiego wniosku jest w każdej placówce Kasy oraz na naszej stronie: www.tygodnik-rolniczy.pl. Warto pamiętać, że to ostatecznie KRUS podejmuje decyzję, czy taka emerytura zostanie przyznana, czy też nie. Zgodnie z prawem o przyznane świadczenie może wnioskować: 
  • kobieta, która ukończyła 60 lat, urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci i nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. 
  • mężczyzna, który ukończył 65 lat, wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę i nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
W ustawie określono, że za dziecko będzie uznane zarówno własne dziecko, jaki i współmałżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Emeryturę „Mama 4+” KRUS może przyznać wyłącznie osobie, której dochody są na tyle niskie, że nie zapewniają niezbędnych środków do utrzymania albo ma prawo do emerytury lub renty niższej niż emerytura minimalna, czyli poniżej 1100 złotych brutto.

Jeżeli ojciec lub matka pobiera co najmniej najniższą emeryturę, to nie otrzyma dodatkowej emerytury matczynej. Z nowego świadczenie nie będzie mogła skorzystać matka co najmniej czworga dzieci, jeśli pobiera emeryturę rolniczą i rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy wypłacane w kwotach niższych od emerytury najniższej, czyli w części składkowej lub w części składkowej + 50% bądź 75% części uzupełniającej. Według ustawy, takie osoby mają prawo do pełnego świadczenia, ale jego wypłata została częściowo zawieszona w związku z niezaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej.

Do wniosku o emeryturę matczyną trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu pieczy zastępczej nad dzieckiem, informację o numerach PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i materialnej. KRUS może zażądać dodatkowo przedstawienia zaświadczenia z urzędu skarbowego o źródłach i wysokości osiąganych dochodów lub zaświadczenia z urzędu gminy o posiadaniu i wielkości gospodarstwa rolnego. Prawo do dodatkowej emerytury matczynej nabywa się od pierwszego dnia miesiąca, w którym KRUS wyda pozytywną decyzję, ale też nie wcześniej niż od dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli po ukończeniu 60. roku życia przez kobiety i 65. roku przez mężczyzn. Osoba, która będzie pobierać dodatkowe świadczenie, musi również poinformować KRUS o zmianie sytuacji materialnej, czyli kiedy np. podejmie dodatkową pracę.

Jak na razie do KRUS wpłynęło zaledwie 250 wniosków o przyznanie emerytury matczynej.
  


Paweł Mikos
for. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 07:56