Beekeeper tasting honey on the apiary outdoors, close-up view
StoryEditorWiadomości rolnicze

Glifosat wykryty w miodzie. Rolnik musi zapłacić pszczelarzowi gigantyczne odszkodowanie

21.06.2022., 17:06h
W Niemczech w miodzie pszczelarza wykryto wysoką zawartość glifosatu. Teraz rolnik z sąsiedniego gospodarstwa będzie musiał zapłacić olbrzymie odszkodowanie. To pierwszy w historii taki wyrok sądu.   

20 czerwca 2022 roku Sąd Okręgowy we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech nakazał rolnikowi z Brandenburgii zapłacić 14,5 tys. euro odszkodowania pszczelarzowi. 

Pół tony miodu z glifosatem

Chodzi o wydarzenie sprzed trzech lat. W 2019 roku na terenie gospodarstwa bezpośrednio sąsiadującego z obszarem, gdzie znajdowały się ule pszczelarza zastosowano glifosat. W próbkach miodu okazało się, że są pozostałości tej substancji. 

Finalnie wykryto ją w 500 kilogramach miodu i 40 kilogramach wosku, a maksymalna ilość została przekroczona 150-krotnie.

Rzecznik Sądu Okręgowego we Frankfurcie nad Odrą wyjaśnił, że pszczelarz wygrał sprawę i ma otrzymać odszkodowania. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

-  To nowa sytuacja dla wszystkich pszczelarzy. Mogą teraz odwołać się do tego wyroku i odważyć się na sprawdzenie miodu lub zaprotestowanie przeciwko stosowaniu pestycydów – powiedział pszczelarz, który dwa lata temu zorganizował protest, wylewając na schody ministerstwa rolnictwa skażony miód.


ECHA: glifosat nie jest rakotwórczy

Przypomnijmy, że pod koniec maja Komitet Europejskiej Agencji Chemikaliów ECHA ds. Oceny Ryzyka ponownie stwierdził, że ​​glifosat nie jest rakotwórczy. Pierwszy raz taką ocenę wydal w 2017 roku, a teraz ją podtrzymał. 

- Na podstawie szeroko zakrojonego przeglądu dowodów naukowych Komitet ponownie stwierdza, że ​​klasyfikowanie glifosatu jako czynnika rakotwórczego nie jest uzasadnione - poinformowała ECHA.

Natomiast Agencja nadal uważa glifosat za szkodliwy dla oczu i toksyczny dla organizmów wodnych.

Bernat Patrycja

Źródło: agrarheute/reuters
Fot: envato.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 22:27