StoryEditorPolska

Instytut Ochrony Roślin włączył się w walkę z koronawirusem

28.04.2020., 16:04h
Troje pracowników Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu włączyło się w walkę z koronawirusem. Naukowcy z IOR pracują w zespołach odpowiedzialnych za izolację RNA wirusa oraz badania molekularne PCR.

Naukowcy z Instytutu Ochrony Roślin w walce z koronawirusem

Profesor Natasza Borodynko-Filas, dr Przemysław Wieczorek oraz mgr Karolina Kościelniak pracują jako zewnętrzni eksperci w utworzonym specjalnie do walki z koronawirusem laboratorium diagnostycznym przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Troje ekspertów, dwa różne zespoły badawcze

Wirusolog, prof. Borodynko-Filas (kierownik Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów), oraz mgr Karolina Kościelniak (z Zakładu Biologii Molekularnej i Biotechnologii) pracują w zespołach zajmujących się izolacją RNA. Natomiast dr Przemysław Wieczorek (również z Zakładu Biologii Molekularnej i Biotechnologii) prowadzi badania molekularne PCR.

Z materiału pobranego od pacjentów, z wykorzystaniem gotowych komercyjnych zestawów, izoluje się całkowity kwas nukleinowy – RNA.

Instytut Ochrony Roślin włączył się w walkę z koronawirusem

Ścisła współpraca naukowców w walce ze wspólnym wrogiem - koronawirusem

Jak wyjaśnia prof. Borodynko-Filas, procedura izolacji 12 próbek trwa około godziny. Taki materiał przekazywany jest następnie do badań molekularnych, gdzie w reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) z wykorzystaniem sprzętu do reakcji PCR w czasie rzeczywistym namnażane są dwa geny pozwalające na identyfikację SARS-Cov-2.

– Potwierdzenie obecności tych genów w trakcie reakcji wskazuje na zakażenie, a ich brak oznacza, że pacjent w dniu badania był zdrowy – tłumaczy naukowiec.

Gdzie są wykonywane badania?

Laboratorium, w którym przeprowadzane są badania w kierunku koronawirusa, mieści się w Uczelnianym Centrum Aparaturowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Rokietnickiej. W laboratorium codziennie, także w weekendy i święta, na trzech zmianach pracuje kilkanaście osób podzielonych na kilkuosobowe zespoły. Uczelniane Laboratorium Koronawirusa jest w stanie przebadać 100–150 próbek dziennie.

Magdalena Szymańska
fot. IOR PIB
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 17:36