Absurdalne prawo o przemieszczaniu bydła między oborą a pastwiskiem uderza w rolników. Żądają zmianFreepik
StoryEditorObowiązek zgłaszania przemieszczeń

Absurdalne prawo o przemieszczaniu bydła między oborą a pastwiskiem uderza w rolników. Żądają zmian

05.01.2024., 09:44h
Rolnicy, którzy muszą podać w IRZplus więcej niż jedną siedzibę stada, apelują o zwolnienie z obowiązku zgłaszania przemieszczeń. Obecne przepisy mocno komplikują im pracę. - Muszę codziennie 4 razy zmieniać siedzibę stada – podkreśla jeden z hodowców.

Jedno gospodarstwo, kilka siedzib stada. "Przy 100 sztukach to 200 przemieszczeń dodatkowo"

Wielu rolników hodujących bydło jest zaskoczonych tym, że przy aktualizacji danych w IRZplus musi podać więcej niż jedną siedzibę stada. Dzieje się tak, jeżeli działki w gospodarstwie nie stanowią jednego spójnego obszaru lub nie posiadają punktów styku. Wtedy nie można zarejestrować na wskazanym obszarze jednej siedziby stada. Posiadacz zwierząt musi, ze względów epizootycznych, zarejestrować odrębne działalności (siedziby stad). W skrócie – w takim przypadku ARiMR nie uznaje gospodarstwa jako zwartej zabudowy.

- Na przykład przez środek gospodarstwa przebiega droga gminna. Z jednej strony drogi rolnik ma oborę. Z drugiej porodówkę wraz z cielętnikiem. ARiMR żąda posiadania 2 siedzib. Przy 100 sztukach mlecznych będzie to minimum 200 przemieszczeń rocznie dodatkowo. Wydawało mi się, że mamy iść w kierunku ułatwiania sobie życia, nie komplikacji – podkreśla Emil Mieczaj z Solidarności RI.

"Muszę codziennie 4 razy zmieniać siedzibę stada​"

Z kolei Konrad Krupiński, rolnik i wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego wylicza, że siedzibę stada musi zmienić... 4 razy.

- Muszę codziennie 4 razy zmieniać siedzibę stada.. 1.pastwisko. 2 dojenie. 3 pastwisko. 4 dojenie razy te 150 dni a nawet i więcej...brawo za kolejny poroniony przepis - denerwuje się rolnik.

Rów lub droga między pastwiskiem a siedzibą stada

Natomiast, jak przypomina samorząd rolniczy, jeżeli pastwisko jest oddzielone od siedziby stada np. rowem melioracyjnym lub drogą dojazdową do posesji, to możliwość zarejestrowania pastwiska w ramach posiadanej działalności uzależniona jest od pozytywnej opinii powiatowego lekarza weterynarii. Może on zezwolić na dopisanie takiego obszaru (pastwiska) do zarejestrowanej działalności albo nie. Warunkiem koniecznym jest dołączenie kopii opinii PLW do zgłoszenia.

Obowiązek zgłaszania przemieszczeń: rolnicy żądają zmian

Przepisy te mocno utrudniają życie rolnikom, dlatego Izby Rolnicze zaapelowały do ministra rolnictwa o zmiany w przepisach dotyczących przemieszczania zwierząt. Zdaniem Wiktora Szmulewicza, szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych znajdujące się w sołectwie działki powinny być zwolnione z obowiązku zgłaszania przemieszczeń.

- Zwracam się do pana ministra o zmianę przepisów dotyczących przemieszczania zwierząt z siedliska na pastwisko, które nie przylega bezpośrednio do granic działki siedliska. Wnioskuję o wprowadzenie uproszczeń w tym zakresie dla działek znajdujących się w sołectwie, aby zwolnić je z obowiązku zgłaszania przemieszczeń – domaga się Szmulewicz.

Także Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zapowiada interwencję w tej kwestii.

image
Obowiązkowa aktualizacja IRZplus

Więcej czasu na uzupełnienie danych w IRZplus. Bez tego rolnik straci dopłaty

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 02:42