Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie ma środków na realizację programu ”Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” na ten rok.Magdalena Szymańska
StoryEditorpieniądze

Oszczędności kosztem rolników. Dopłat do usuwania folii już nie będzie?

28.06.2024., 08:30h
Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej musi poczekać. Fundusz nie ma na program pieniędzy.

Oszczędności kosztem rolnika

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że na chwilę obecną nie przewiduje ogłoszenia kolejnego naboru wniosków w ramach programu usuwania folii rolniczych na rok 2024. Decyzja ta jest związana z koniecznością zakończenia realizacji już zawartych umów o dofinansowanie.

Czas pokaże, co dalej z programem

NFOŚiGW podkreśla, że możliwość uruchomienia kolejnego naboru wniosków zależeć będzie od kilku kluczowych czynników. Najważniejszym z nich jest dostępność środków w budżecie przeznaczonym na realizację programu. Fundusz musi mieć pewność, że dysponuje odpowiednimi funduszami, aby móc kontynuować wsparcie finansowe dla nowych projektów.

image
użytki zielone
Jak się przygotować do pierwszego pokosu użytków zielonych?

Drugim istotnym czynnikiem będzie określenie wpływów środków do NFOŚiGW, które mogą być przeznaczone na realizację programu. Analiza ta pozwoli na dokładne oszacowanie możliwości finansowych Funduszu i podjęcie decyzji o ewentualnym uruchomieniu kolejnego naboru wniosków.

Mimo braku planów na ogłoszenie nowego naboru wniosków na rok 2024 NFOŚiGW zapewnia, że będzie monitorować sytuację i reagować na potrzeby rynku.

Nie są to dobre informacje dla rolników, którzy rok rocznie chętnie korzystali z takiej formy wsparcia. W tym roku - przynajmiej tak wygląda to na ten moment - będą musieli na własny koszt utylizować folie rolniczą.

Michał Czubak

fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 22:51