StoryEditorPGR

Jak działało rolnictwo w latach 60-tych? Zobacz WIDEO z Kombinatu Manieczki

11.11.2022., 07:11h
PGR Manieczki, niegdyś wzorcowy kombinat, dziś już w niczym nie przypomina tego, który w latach 60-tych minionego wieku był perełką PRL.

Manieczki. Perła PGR-ów uchwycona na filmie

W Manieczkach nieopodal Śremu (woj. wielkopolskie) znajduje się spuścizna po PGR Manieczki, która należy do prywatnego właściciela. Dziś zakład ten w niczym nie przypomina ogromnego kombinatu, jakim był w czasach PRL. PGR Manieczki stanowił potęgę rolniczą w całym kraju, w skład którego wchodziły gospodarstwa rolnie znajdujące się w Brodnicy, Gaju, Grabianowie, Krzyżanowie, Manieczkach, Piotrowie, Przylepkach i Szołdrach.

PGR Manieczki zajmował się głownie hodowlą zwierząt: bydła, owiec oraz trzody chlewnej, a także produkcją roślinną, która zaopatrywała kombinat w żywność dla hodowanych zwierząt.


„Kombinat Manieczki, był wielkotowarowym specjalistycznym przedsiębiorstwem zajmującym obszar pięciu tysięcy hektarów, na którym stosowano nowoczesne, jak na tamte czasy technologie, które pozwalały wyprodukować milion kwintali masy zielonej wykorzystywanej do wyżywienia inwentarza.”

Gierek, Chruszczow i inni prominenci

W czasach świetności PGR-u do Manieczek zjeżdżali najważniejsi dygnitarze państwowi w tamtym ustroju politycznym. Z wizytacją przybywali m.in. I sekretarz KC PZPR Edward Gierek czy Nikita Chruszczow, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Koniec PRL, koniec PGR Manieczki

Wraz ze zmianą ustroju politycznego w kraju PGR-y kończyły swój żywot. Także taki los spotkał kombinat w Manieczkach. PGR Manieczki od 1978 r. było wzorcowym kombinatem, który w 1993 r. został przekształcony w Gospodarstwo Rolne Skarbu Państwa Manieczki, w następnym roku został sprywatyzowany i funkcjonował dalej, jako Kombinat Rolno-Przemysłowy „Manieczki” Sp. z o.o.. Obecnie to, co zostało z PGR Manieczki wchodzi w skład Grupy Mróz należącej do rodzinnej firmy, wielkopolskiego producenta mięs, wędlin oraz dań gotowych.

Twórcą PGR Manieczki jest Jan Baier.

Michał Czubak
Fot. kadr Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 18:04