StoryEditorPolska, UE

Jaką pomoc dla rolników w związku z suszą zapewnia Komisja Europejska?

04.08.2018., 18:08h
Wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich i dotacji z PROW, łagodniejsze podejście do użytkowania obszarów ekologicznych. We wrześniu KE może zdecydować się na zwiększenie zakresu pomocy dla rolnictwa, w tym dla polskich rolników 

Przedstawiciele Komisji Europejskiej zapewniają, że instytucja ta wspiera europejskich rolników, którzy odczuwają skutki tegorocznej suszy, w tym polskich rolników. Komisja zwraca uwagę, że długotrwała susza ma wpływ na produkcje zbóż i paszy dla zwierząt, a to prawdopodobnie wkrótce spowoduje wzrost kosztów produkcji zwierzęcej co przełoży się na dochody rolników.

Hogan: rolnicy otrzymają wyższe zaliczki na dopłaty bezpośrednie

Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa, zapewnił, że na bieżąco omawia sytuację z przedstawicielami poszczególnych państw dotkniętych suszą i jest zaniepokojony trudnymi warunkami pogodowymi. 

Komisja jest gotowa wspierać rolników z terenów dotkniętych suszą. Możemy tu wykorzystać kilka rozwiązań: wyższe zaliczki, odstępstwa od wymogów w zakresie zazieleniania czy pomoc państwa. Wspólna polityka rolna zapewnia już siatkę bezpieczeństwa dla rolników, którzy muszą radzić sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami. Zachęcam wszystkie państwa członkowskie do tego, by rozważyły zastosowanie wszelkich działań i środków, jakie przewidziano w przepisach – mówi Phil Hogan.  

Prędzej i wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich i dotacji z PROW

Komisja Europejska podjęła decyzję, na mocy której państwa, w których wystąpiła susza, w tym Polska, będą mogły wypłacić rolnikom szybciej zaliczki dopłat bezpośrednich i to w wyższej kwocie.

W normalnej sytuacji zaliczki płatności bezpośrednich są wypłacane dopiero w grudniu i stanowią do 50% kwoty dopłat. W sytuacjach nadzwyczajnych, w tym wystąpienia klęsk żywiołowych czy nieurodzaju, Komisja Europejska może się zgodzić na przyspieszenie przekazywania środków na konta rolników. 

Jeśli się tak stanie, to wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich powinna rozpocząć się już w połowie października. A wysokość zaliczki zamiast 50% będzie wynosić do 70%.
Szybciej i wyższe procentowo będą także wypłacane dotacje obszarowe z PROW, czyli dotacje rolnośrodowiskowe, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ONW czy za zalesienie. Gospodarstwa rolne korzystające z tej formy wsparcia otrzymają do 85% zaliczki dotacji. 

W Polsce będzie to już trzeci rok z rzędu, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie wypłacać podwyższone zaliczki dopłat bezpośrednich. 

Odstępstwa od zazielenienia w celu pozyskania paszy z obszarów proekologicznych

Komisja Europejska podjęła decyzję o złagodzeniu w tym roku wymogów w zakresie zazielenienia. Wynika to z problemów z pozyskiwaniem paszy, zwłaszcza siana czy sianokiszonki. Złagodzeniu uległy przepisy dot.  dywersyfikacji upraw i obszarów proekologicznych (EFA) w przypadku gruntów ugorowanych. Teraz rolnik będzie mógł pozyskiwać paszę czy wypasać zwierzęta na tych terenach bez narażania się na kary za niespełnienie kryteriów zazielenienia. 

Być może Komisja Europejska jeszcze bardziej złagodzi regulacje z zakresu zazielenienia, jeśli baza paszowa nie poprawi się.  

Komisja Europejska zgodziła się, aby rolnicy wypasali zwierzęta na obszarach proekologicznych bez żadnych kar

  • Komisja Europejska zgodziła się, aby rolnicy wypasali zwierzęta na obszarach proekologicznych bez żadnych kar  

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej daje państwu wiele możliwości w pomocy rolnikom w suszy

– Zgodnie z zasadami pomocy państwa dla rolnictwa można przyznawać pomoc w wysokości do 80% szkód spowodowanych przez suszę lub do 90% szkód na obszarach o szczególnych ograniczeniach naturalnych. Zakup paszy może być objęty pomocą z tytułu szkód materialnych albo utraty dochodów – przypomina Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jednak taka forma pomocy wymaga zgody Komisji Europejskiej. Za to państwa członkowskie UE mogą udzielać pomocy w mniejszym zakresie bez zgody KE w ramach tzw. pomocy de minimis. Jednak wysokość tego wsparcia nie może przekroczyć 15 tys. euro na jedno gospodarstwo rolne w czasie 3 lat. 

Urzędniczka Komisji Europejskiej przypomina także, że jeżeli państwo członkowskie uzna suszę za „klęskę żywiołową”,  wówczas może przyznać rolnikowi nawet do 100% pomocy na przywrócenie rolnego potencjału produkcyjnego, który uległ zniszczeniu w wyniku suszy. Dotację taką można przeznaczyć chociażby na ponowny zasiew pastwisk.  

We wrześniu KE może poszerzyć zakres pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę

Komisja Europejska do 31 sierpnia czeka na informacje od państw członkowskich na temat skutków dla rolnictwa jakie przyniosły wiosenne i letnie suszę. Na ich podstawie Komisja oceni czy podjęte działania będą wystarczające. Jeśli pomoc okaże się nie wystarczająca, to KE może wprowadzić dodatkowe rozwiązania i skierować więcej środków na pomoc dla rolników.  

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 11:33