StoryEditorWiadomości rolnicze

Kaczyński zapowiada wyższe dopłaty bezpośrednie dla rolników. Ale nie dla wszystkich

09.10.2021., 14:10h
Dziś w Przysusze odbyła się konwencja PiS, podczas której Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w ciągu najbliższych lat dopłaty bezpośrednie dla rolników będą wyrównane. Ale tu istotny będzie areał gospodarstwa. Jaki? Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy i mieszkańcy wsi?

Dziś odbyła się konwencja PiS poświęcona Polskiemu Ładowi dla wsi.  Prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili nowy program dla rolników i obszarów wiejskich. Rolnikach.

Jarosław Kaczyński zapewnił, że jego partia jest "reprezentantem polskiej wsi".

- Jesteśmy z tego dumni. Jesteśmy dumni z tego zaszczytu – powiedział.

Kaczyński: zyski rolników bardzo poważnie wzrosną

Wśród ułatwień i udogodnień przygotowanych przez PiS, prezes tej partii wymienił m.in. bezpośrednią sprzedaż produktów z gospodarstwa do 100 tys. zł rocznie bez podatku. Gminy będą miały obowiązek organizowania targowisk.

- Rolniczy handel detaliczny to wiele przedsięwzięć, które mają doprowadzić do tego, że rolnik będzie mógł sprzedawać swoje produkty bezpośrednio do 100 tys. zł rocznie bez podatku. W gminach będzie obowiązek stworzenia targowisk, a rolnik będzie mógł to robić w całej Polsce. Będą też budowane centra przechowalnicze, które będą pomagać w tym handlu. To ogromna zmiana - zyski rolników bardzo poważnie wzrosną - wskazał Kaczyński.

ARiMR wypłaci odszkodowania za szkody łowieckie

Prezes PiS zapowiedział także ułatwienia rolnikom wypłaty za szkody łowieckie.

- Ułatwimy rolnikom wypłatę za szkody łowieckie, pieniądze wypłaci ARiMR. Agencja sobie już da radę dalej, żeby uzyskać to odszkodowanie od kół łowieckich - powiedział.

System wzajemnych ubezpieczeń rolniczych

Kolejna kwestia, którą poruszył prezes PiS dotyczyła ubezpieczeń rolników.

- Niewielu spośród rolników jest ubezpieczonych. Powstaje fundusz ubezpieczeń rolniczych ze wsparciem państwa - mówił Kaczyński. Jeszcze w tym roku ma do niego trafić 3 mld zł. Poza tym będzie 1,4 mld zł dla tych rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie, najlepiej w towarzystwach wzajemnych ubezpieczeń. Premier Morawiecki zapewnił z kolei, że każdy rolnik, który będzie chciał się ubezpieczyć, będzie miał taką możliwość.

Wyższe dopłaty bezpośrednie dla rolników

Prezes PiS zapewnił także, że dopłaty bezpośrednie będą wyższe. Wskazał, że dotyczy to mniejszych gospodarstw - do 30 ha. Natomiast na stronie internetowej PiS widnieje informacja, że na dopłaty powyżej średniej unijnej mogą liczyć małe i średnie gospodarstwa do 50 ha.

- Mam dobrą wiadomość dla ogromnej większości gospodarstw do 30 ha. W ciągu najbliższych lat te dopłaty będę wyrównane, a dla gospodarstw do 20 ha będą one wyższe niż przeciętna. Poza tym dla niektórych, na przykład dla tych, którzy będą korzystać z dopłat zapewniających dobrostan zwierząt, będą one znacznie wyższe. Będą oni dostawać ponad 300 euro na hektar - wskazał Kaczyński. W jego ocenie wyższe dopłaty dostanie większość gospodarstw.

Rolnicy dostaną pieniądze na budowę i odbudowę rowów oraz infrastruktury melioracyjnej i wodnej

Prezes PiS zapowiedział także dofinansowanie 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego.

- Dopłata do małego zbiornika retencyjnego w wysokości 15 tys. zł będzie bez zbędnych formalności – dopowiedział premier Morawiecki.

Emerytury rolnicze bez konieczności przepisywania gospodarstwa

Na dzisiejszej konwencji zarówno premier Morawiecki, jak i prezes Kaczyński zapewnili, że rolnik, który osiągnie wiek emerytalny nie będzie musiał zbywać ziemi, by otrzymać świadczenie z KRUS.

Walka z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej

- Będziemy walczyć z ASF i odbudowywać trzodę chlewną – zapewnił prezes PiS.

Zaznaczył, że choć jest przyjacielem zwierząt, nie widzi innej metody rozwiązania tego problemu, niż ta, która została skutecznie zastosowana w Niemczech, czy w Danii, czyli odstrzał dzików.

- Bo to one roznoszą tę chorobę, zresztą same na tę chorobę schodzą - mówił Kaczyński.

Zdaniem Kaczyńskiego powinni to zrobić myśliwi. - Projekt ustawy, która skłoni myśliwych do podjęcia działań, jest już w Sejmie - powiedział prezes PiS.

Z kolei premier Morawiecki dodał, że odszkodowania za świnie wybite z powodu ASF będą wyższe, by rolnicy „mogli przestawić się na inną produkcję lub odtworzyć stado”.

Dotacje na restrukturyzację gospodarstwa

Kaczyński zapowiedział także znaczące dopłaty dla rolników, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstwa rolnego. Więcej pieniędzy dostaną także ci, którzy zaczną produkować w systemie ekologicznym.

Kaczyński poradził, jak zaoszczędzić na nawozach

- Obok tego wielkiego planu są też sprawy, które nas bardzo bolą - powiedział prezes PiS. Zaznaczył, że chodzi o ceny nawozów. W jego ocenie rolnicy powinni kupować nawozy bez pośredników.

- Rozwiązaniem, które by poprawiło sytuację rolników byłaby możliwość zakupu prosto od producenta, bez pośredników, bo to oszczędziłoby 200-300 zł na tonie. Nie jest to łatwe - powiedział Kaczyński.

 - Trzeba po prostu, by rolnicy łączyli się w większe grupy, grupy producenckie, jeśli są jakieś spółdzielnie, to można wykorzystać, i kupowali jakby zbiorowo. Wtedy te ceny mogą być obniżone - dodał prezes PiS.

Komentarze rolników nie są zbyt przychylne pomysłom PiS

Pierwsze komentarze rolników pod informacjami o propozycjach Jarosława Kaczyńskiego i PiS wskazują, że nie są oni wielkim entuzjastami nowych rozwiązań. 
- A rozliczyli się z poprzednich obietnic? Jak wyrównanie dopłat do tych jakie maja kraje zachodnie, czy pomoc małym gospodarstwom rolnym - to jeden z komentarzy pod artykułem na naszym fanpage‘u.
– Obiecanki cacanki - dodaje Kasia Wierszak.
Z kolei Patria Tweeterowych Rolników wytknęła rządzącym próbę wprowadzenia Piątki dla zwierząt.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 22:41