StoryEditorKalendarz dla rolnika

Kalendarz rolniczy na luty/marzec 2019

21.02.2019., 14:02h
Na przełomie lutego i marca rolnicy powinni pamiętać m.in. o tym, że mijają terminy złożenia wniosku o dopłaty do paliwa rolniczego oraz ubiegania się o dopłaty do silosów na kiszonki i zbiorników na gnojowicę czy płyt obornikowych. Rozpoczną się natomiast nabory wniosków na Restrukturyzację małych gospodarstw rolnych, na Rolniczy Handel Detaliczny i małe przetwórstwo, a do połowy marca można zacząć składać oświadczenia o dopłatach bezpośrednich za 2019 rok.

Luty 2019 – przypominamy daty ważne dla rolników 

Luty powoli mija, wraz z nim minie termin składania wniosków o dopłaty do paliwa rolniczego.

A jeszcze wcześniej, bo już 25 lutego zakończy się przyjmowanie wniosków o dotacje w programie mającym na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Warto się pospieszyć, bo środki przeznaczyć można np. na budowę silosu czy zakup beczkowozu.

Z końcem lutego ruszy natomiast nabór wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw" i również nie należy zwlekać z ich składaniem.

  • 25.02 – ostatni dzień na składanie wniosków o dotacje na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” (więcej w artykule: „Złóż wniosek o dotacje do płyt, zbiorników, silosów i beczkowozów”);
  • 28.02 – ostatni dzień na składanie do urzędów gmin wniosków o dopłaty do paliwa rolniczego;
  • 28.02 – pierwszy dzień składania wniosków o dotacje na „Restrukturyzację małych gospodarstw rolnych";
  • 28.02 - upływa termin przesłania PIT-11 do pomocnika rolnika za dochód z 2018 roku

Marzec 2019 – terminy ważne dla rolników 

Marzec się co prawda jeszcze nie zaczął, ale...  Jak już rozpocznie się nawożenie i wyjedzie w pole, to w nawale prac łatwo można zapomnieć złożyć oświadczenie w sprawie dopłat bezpośrednich. (do 14.III) Dzień później można już składać wnioski w sprawie dopłat bezpośrednich za 2019 rok i będzie to można zrobić także przez internet.

  • 1.03 – rozpoczęcie przyjmowania przez ARiMR wniosków o dotacje do 500 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych lub do 100 tys. zł na inwestycje planowane w ramach rolniczego handlu detalicznego (więcej w artykule: Jak dostać dotacje na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny?
  • 1-2.03 - Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce k.Rzeszowa pod patronatem "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
  • 14.03 - ostatni dzień na składanie oświadczeń w sprawie dopłat bezpośrednich
  • 15.03 - pierwszy dzień składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2019 rok, w tym przez internet
  • 15-17.03 - Targi Agrotech Kielce 



Paweł Mikos
Fot. Archiwum TPR 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 07:23