StoryEditorWiadomości rolnicze

Kołodziejczak: obniżka VAT na żywność i nawozy napcha kieszenie korporacjom

12.01.2022., 14:01h
Dziś pod siedzibą PiS działacze AgroUnii ostro skrytykowali rząd za obniżenie VAT-u na żywność i nawozy. Ich zdaniem na tym rozwiązaniu skorzystają tylko sieci handlowe i państwowe spółki produkujące nawozy.

Nie obniżenie VAT-u, ale wprowadzenie preferencyjnych cen na nawozy dla rolników. Agro Unia ostro krytykuje rząd za podejmowane ostatnio decyzje i twierdzi, że ogromne podwyżki cen żywności są nieuniknione. 

Działacze Agro Unii pojawili się dzisiaj przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem rząd nie ma żadnej strategii na walkę z drożyzną oraz na pomoc w rolnictwie.

– To jest to łatanie dziur. Jak obserwuje te ruchy Prawa i Sprawiedliwości to jest to takie chodzenie pijanego od ściany do ściany. Tu coś wymyślą, tam coś wymyślą – mówił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii

Kołodziejczak o zerowym VAT na żywność: premier napchał kieszenie korporacjom

AgroUnia skrytykowała także wczorajsze decyzje rządu dotyczące obniżenia do zera podatku VAT na żywność i nawozy. Zdaniem lidera AgroUnii nie doprowadzi do obniżenia cen żywności, a jedynie napcha kieszenie korporacjom.

– Nie mamy wątpliwości, że to nie będzie miało żadnego wpływu na ceny żywności w sklepach. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki wręcz na kolanach prosił korporacje, handlowców, żeby opuścili ceny o 5 proc., które rzekomo mają spaść, bo nie będzie VAT-u. Nie ma wątpliwości, że korporacje tego nie zrobią. Premier Mateusz Morawiecki napchał kieszenie korporacji. Te 5 proc. trafi do nich – mówił Kołodziejczak.

Wielu rolników nie skorzysta z obniżki VAT-u na nawozy

Michał Kołodziejczak zakwestionował także efektywność obniżenia VAT na nawozy ze stawki 8 proc. na 0 proc. Zwrócił uwagę, że rolnicy „vatowcy” i tak potem odzyskiwali ten podatek w całości. Dlatego skorzystają na tym tylko gospodarstwa rozliczające się ryczałtem.

– Mówienie o tym, że to będzie miało wpływ na ceny żywność to jest mydlenie oczu – tłumaczył M. Kołodziejczak, który zaapelował do premiera Morawieckiego o wprowadzenie preferencyjnych cen na nawozy. – Nie dopłacajcie nam, ale zróbcie wszystko, żeby te nawozy były tanie – kontynuował lider Agro Unii. 

Na obniżce VAT-u zarobią tylko państwowe spółki

Zdaniem działaczy Agro Unii obniżka VAT-u na nawozy spowoduje, że zarobią na tym tylko państwowe spółki Skarbu Państwa, które i tak nie obniżą cen swoich towarów. Tymczasem wzrost kosztów produkcji staje się zabójczy dla rolników i konsumentów.

– Drożeją także środki ochrony roślin, które bardzo zdrożały z powodu utrudnionego przepływu towarów ze strony Chin. To wszystko odbija się na cenach żywności w sklepach, które rosną i będą dalej rosły – mówił Piotr Kołodziejczak z Agro Unii. 

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:42