SZOK! Emerytura rolnicza taka sama jak renta alkoholowa. „Demoralizujące”Canva
StoryEditorRolnicy są oburzeni

SZOK! Emerytura rolnicza taka sama jak renta alkoholowa. „Demoralizujące”

29.06.2024., 12:30h
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła uwagę na wysokość tzw. renty alkoholowej. Jej wysokość jest identyczna jak emerytura rolnicza, którą KRUS wypłaca rolnikowi tyrającemu 25 lat w polu. – To wysoce demoralizujące – podkreśla izba. Na jakich warunkach można dostać oba świadczenia?

Kiedy rolnik dostanie emeryturę rolnicza z KRUS?

Rolnik, żeby otrzymać pełną emeryturę rolniczą z KRUS musi spełnić dwa wymogi. Po pierwsze osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn. Drugi warunek to podlegać pod ubezpieczenie emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. 

Warto tu także zauważyć, że praca rolnika nie jest lekka. To naprawdę ciężka harówka, zwłaszcza w przypadku gospodarstw utrzymujących zwierzęta. Nie bez powodu rolnicy śmieją się gorzko, że produkcja mleka to „białe niewolnictwo” – muszą być w oborze i oporządzić krowy co najmniej dwa razy dziennie. Nie ma tu mowy o wolnym weekendzie, wyjazdach na wakacje.

Do tego dochodzi ogromna niepewność co do cen jakie otrzymują rolnicy za sprzedane produkty. Ostatnie lata są najbardziej dotkliwym przykładem jak bardzo rolnictwo może być niestabilne i nie przynosić zysków. Przez napływ zboża z Rosji i Ukrainy, ale też przez spekulacje światowych graczy, rolnicy de facto muszą dokładać do produkcji zbóż. Ceny mleka znów spadają, a i na rynku żywca nie jest różowo.

Zatem, po 25 latach ciężkiej pracy rolnik może liczyć 1780,96 zł podstawowej emerytury rolniczej. A i to dopiero od niedawna, kiedy zmieniło się prawo na korzyść rolników i podstawowa emerytura z KRUS jest zrównywana z najniższą emeryturą z ZUS. Wcześniej było to jeszcze mniej.  

Dla kogo renta alkoholowa?

Natomiast renta alkoholowa jest przyznawana osobie, wobec której orzeczono niezdolności do pracy z powodu schorzeń, będących następstwem choroby alkoholowej. Ale warto dodać, że sama choroba alkoholowa nie uprawnia do otrzymania świadczenia.

Warunkiem uzyskania renty alkoholowej są m.in.:

 • uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS,
 • posiadanie odpowiedniego łącznego staż ubezpieczeniowego,
 • powstanie niezdolności do pracy w okresie:
  • składkowym,
  • nieskładkowym,
  • nie później niż 18 miesięcy od dnia, w którym skończył się okres składkowy albo nieskładkowy.

Wymagany staż ubezpieczeniowy jest uzależniony od wieku wnioskującego w momencie powstania niezdolności do pracy. Gdy ubezpieczony ma:

 • mniej niż 20 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 1 rok,
 • od 20 do 22 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 2 lata,
 • od 22 do 25 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 3 lata,
 • od 25 do 30 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 4 lata,
 • więcej niż 30 lat – wymagany staż ubezpieczeniowy to 5 lat.

Po waloryzacji świadczeń, czyli od marca 2024 roku renta alkoholowa wynosi 1335,72 zł w przypadku częściowej niezdolności do pracy i 1780,96 zł w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

Rolnicy oburzeni faktem, że podstawowa emerytura rolnicza jest taka sama jak renta alkoholowa

Oznacza to, że zarówno renta alkoholowa, jak i wysokość większości emerytur rolniczych jest dokładnie taka sama. A to już bardzo poruszyło rolników.

– Środowisko rolnicze tym faktem mocno zbulwersowane. Przekazujemy to pod rozwagę decydentom. Jeśli nie docenia się w Polsce ciężkiej pracy, to wkrótce nie będzie komu pracować. To wysoce demoralizujące dla społeczeństwa – komentuje sprawę Wielkopolska Izba Rolnicza.

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 02:14