StoryEditorPolska

Koronawirus i susza. Jak na te zagrożenia reagują rynki rolne?

29.04.2020., 09:04h
Zaraza koronawirusa oraz panująca tegoroczna susza nie pozostają bez wpływu na sytuację na rynkach zbóż oraz żywca. Te reagują błyskawicznie i wiele wskazuje, że póki nie będzie wyraźniej zmiany w trendach, sytuacja szybko nie ulegnie poprawie.

Susza i koronawirus - rynki reagują. Drożeje pszenica, tanieją świnie, bydło i mleko oraz olej napędowy

Po okresie zastoju już nawet państwowe Elewarry wznowiły skup zboża, kupują jednak tylko pszenicę, za którą płacą od 760 do 810 zł/t. To niewiele w stosunku do tego, co oferują skupujący z północy Polski, którzy mają stawki sięgające 900 zł/t. Ogólnie im bliżej do portów, tym pszenica droższa, o tym z kolei decyduje wzmożony eksport (głównie drogą morską). Parcie na ceny pszenicy powoduje też niewątpliwie niepokój o przyszłe zbiory spowodowany groźbą suszy.

Susza daje si we znaki nie tylko polskiemu rolnikowi

Na niedobór opadów narzekają nie tylko polscy producenci zbóż, ale i w innych unijnych krajach, w tym także rolnicy w Niemczech. Susza zagraża też uprawom zbóż w Rosji. Popyt w Polsce na ziarno pszenicy jest duży, a więksi producenci, którzy mają jeszcze ją w magazynach nie spieszą się ze sprzedażą.

Ceny żywca jeszcze się trzymają, ale jak długo to się utrzyma?

Z kolei ceny na rynku żywca wieprzowego są pod presją obniżek, które odzwierciedlają spadki na dużej niemieckiej giełdzie. Cena za tuczniki w klasie E ustalona na tydzień między 23 a 30 kwietnia wyniosła 1,75 euro/kg (ponad 7,9 zł/kg), tj. o 0,09 euro/kg (o ok. 40 gr) mniej niż tydzień wcześniej.

Za Niemcami podążyli Duńczycy, którzy za tuczniki w przedziale wagowym WBC 68–95,9 kg ustalił stawkę na poziomie 12,90 DKK/kg (7,85 zł/kg). W porównaniu do ostatniego notowania, cena spadła o 0,50 DKK/kg (30 gr/kg). Oczywiście nasze stawki są dużo niższe (4,7–6,1 zł/kg żywej wagi), ale niestety podążają za trendem ustalonym przez zachodnich sąsiadów.

Obniżki cen żywca wieprzowego przekładają się na spadki cen duńskich warchlaków. Te staniały o ok. 45 DKK za sztukę, czyli o ponad 27 złotych. Prosięta o statusie negatywnym kosztowały więc 560 DKK (341 zł), a pozytywnym – 535 DKK (326 zł) za sztukę. W Polsce ceny duńskich warchlaków oscylują między 390 a 435 zł za sztukę.

Sytuacja na świecie sprzyja obniżkom cen paliwa

Analitycy rynkowi zapowiadają dalsze obniżki cen paliw. Zarówno cena ON, jak i benzyny 95 ma spaść poniżej 4 zł/l.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 18:50