StoryEditorPolska

Łatwiej można będzie sprzedać mięso ze świń ze strefy ASF

11.10.2018., 13:10h
Od 9 października 2018 zaczęło obowiązywać nowe prawo, które ma ułatwić  sprzedaż mięsa ze zdrowych świń utrzymywanych w strefie ASF.  Ma to poprawić sytuację gospodarstw rolnych produkujących trzodę chlewną na wschodzie Polski.

Od wtorku, 9 października 2018 obowiązują przepisy ustawy z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe prawo ma umożliwić większy obrót mięsem wieprzowym pochodzącym ze świń ze strefy ASF. 

Można sprzedawać nie tylko konserwy, ale także mięso ze świń ze strefy ASF

Do tej pory uproszczone procedury, czyli bez konieczności stosowania trybu zamówień publicznych dotyczyły jedynie produktów mięsnych, czyli konserw. Te produkty mięsne mogły być wytwarzane przez zakłady mięsne z wieprzowiny pozyskanej wyłącznie od świń utrzymywanych co najmniej 2 miesiące bezpośrednio przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych W strefie ASF. 
Od teraz zakłady mięsne będą mogły sprzedawać także mięso, czyli np. schab, łopatkę czy żeberka, ze zdrowych świń pochodzących z gospodarstw w strefie ASF.  

Mięso tylko od świń ze świadectwem zdrowia i kupionych po uczciwej cenie

Jednak żeby skorzystać ze złagodzonego prawa i nie stosować Prawa zamówień publicznych, należy spełnić konkretne warunki, w tym m.in.:

  • świnie, z których zostało pozyskane mięso lub produkty mięsne muszą m.in. być zaopatrzone w świadectwo zdrowia;
  • zakłady mięsne produkujące mięso lub produkty mięsne muszą działać na podstawie przepisów dot. produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego podchodzących z obszarów ASF; 
  • zakłady mięsne kupią świnie po cenach netto nie niższych niż ceny zakupu netto masy poubojowej ciepłej w odpowiedniej klasie skali klasyfikacji EUROP w regionie, w którym świnie zostały nabyte, lub 
średnia cena netto dla wszystkich klas w masie żywej w regionie, w którym świnie zostały nabyte 
opublikowanych w biuletynie informacyjnym Ministerstwa Rolnictwa w tygodniu poprzedzającym tydzień nabycia świń.

Co istotne, każdą ze świń ze strefy ASF, która ma trafić do masarni jest badana przez lekarza weterynarii. Pobiera się m.in. krew do badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Do uboju w celu pozyskania mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi kierowane są jedynie te świnie, w których krwi nie wykryto wirusa ASF.  

Mięso ze zdrowych świń ze strefy ASF jest bezpieczne 

Już na etapie tworzenia projektu tej ustawy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazywało, że mięso ze zdrowych tuczników ze strefy jest ASF, co miało związek z „aferą” jakie próbowały wykreować niektóre media. 

– Pochodzące z obszarów objętych ograniczeniami  zwierzęta zdrowe, jak i mięso takich zwierząt, czy wytwarzanie z tego mięsa produkty, nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi – podkreślili w uzasadnieniu do projektu ustawy urzędnicy z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
Warto także dodać, że wirus afrykańskiego pomoru świń, choć jest śmiertelnie niebezpieczny dla świń i dzików, to dla ludzi nie stanowi żadnego zagrożenia.  

Zmiana ustawy ma pozwolić łatwiejszą i większą sprzedaż świń w strefie ASF

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wierzy, że złagodzenie rygorów ustawy i umożliwienie sprzedaży także mięsa ze zdrowych świń ze strefy ASF powinno zwiększyć ilość skupowanego żywca wieprzowego od rolników z obszarów dotkniętych ASF. 

Z danych resortu rolnictwa wynika, że na nowym prawie może skorzystać ponad 5 tys. gospodarstw rolnych produkujących trzodę chlewną w strefach ASF. 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 00:07