StoryEditorDotacje

Limit pomoc de minimis w rolnictwie wyczerpany – co to oznacza?

18.11.2019., 07:11h
Polska wyczerpała limit pomocy de minimis w rolnictwie. Dla rolników oznacza to wstrzymanie m.in. wypłaty pomocy suszowej, dopłat do materiału siewnego i wapnowania czy zwrotu podatki PCC. Kiedy pieniądze z puli de minimis znów trafią do rolników?

Limit pomocy de minimis w rolnictwie wyczerpany 

Polska od 2019 roku ma krajowy limit pomocy de minimis w rolnictwie określony na pułapie 295.932.125 euro i jest on wyższy od tego z poprzednich lat, kiedy to wynosił z 225.700.000 euro. 

O tym, że krajowy limit pomocy de minimis jest na wyczerpaniu informowaliśmy już w październiku. Przez kilkanaście dni jednak strumień środków z puli de minimis już nie płynął do rolników tylko symbolicznie kapał. Ostatecznie – jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – w środę 13 listopada 2019 roku Polska wykorzystała przyznany limit pomocy de minimis w 100%.

 

Co oznacza wyczerpanie limitu pomocy de minimis dla rolników?

Wykorzystanie krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie w praktyce oznacza, że rolnicy nie otrzymają dotacji czy ulg na jakie mogli liczyć w tym roku. Taka pomoc zostanie wstrzymana i będzie wypłacona dopiero w przyszłym – tak jest np. z pomocą suszową – lub w ogóle nie zostanie wypłacona – tak jest w przypadku zwrot podatku od czynności cywilno-prawnych opłacanego podczas zakupu ziemi rolniczej. 

W największym stopniu wyczerpanie limitu pomocy de minimis dotknie rolników poszkodowanych przez suszę w 2019 roku. Zgodnie z prawem, gospodarstwa rolne, który poniosły start w danej uprawie powyżej 30%, ale jednocześnie szkody w całej produkcji rolniczej w tym gospodarstwie wynoszą mniej niż 30%, otrzymają pomoc suszową właśnie z puli de minimis. Oznacza to, że wiele gospodarstw z produkcją zwierzęcą nie otrzyma pomocy suszowej w tym roku. Dotyczy to wszystkich wniosków o pomoc suszową, które zostaną złożone w terminie do ARiMR, który obecnie upływa 29 listopada. 

Również gospodarstwa rolne, które w pierwszej połowie 2019 roku złożyły wnioski o dopłaty do wykorzystanego kwalifikowanego materiału siewnego nie dostaną ich w tym roku. Choć zazwyczaj w grudniu ARiMR wypłacała to wsparcie. Swoją drogą rząd wciąż nie przedstawił stawek dopłat do materiału siewnego za 2019 rok. 

Część z dotacji wypłacanych z puli pomocy de minimis w rolnictwie zostanie teraz wstrzymana i ich wypłata rozpocznie się na nowo na początku 2020 roku. W praktyce będzie to prawdopodobnie przełom stycznia i lutego. 

Z kolei w przypadku zwolnienia z podatku PCC od zakupu ziemi rolniczej, to rolnicy, którzy zakupią grunty w listopadzie czy grudniu nie będą mogli liczyć na zwrot zapłaconego podatku. Jeżeli zatem rolnik planuje nabycie ziemi rolniczej, lepiej aby przesunął termin zawarcia umowy kupna-sprzedaży już na 2020 rok.

 

Jakie ulgi i dotacje są udzielane z puli de minimis w rolnictwie? 

Poniżej przedstawiamy zestawienie ulg i dotacji, z których najczęściej korzystają rolnicy i które są wypłacane w ramach pomocy de minimis:

  • pomoc suszowa dla gospodarstw ze startymi w produkcji rolniczej poniżej 30%;   
  • dopłaty do wapnowania;
  • dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego;
  • zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), czyli 2% podatku przy zakupie ziemi rolnej;
  • ulga inwestycyjna w podatku rolnym;
  • ulgi w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne (KRUS);
  • ulgi w spłacie czynszu dzierżawnego za ziemię rolną dla KOWR;
  • dotacje do utylizacji padłych zwierząt gospodarskich;
  • dopłaty do oprocentowania kredytów klęskowych;
  • dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych;
  • dotacje na lasów prywatnych – wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska;
  • dotacje na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych;
  • dotacje na dostosowanie gospodarstw rolnych do wymogów bioasekuracji w strefie ASF.

 

Jaki jest limit pomocy de minimis dla jednego gospodarstwa rolnego?

Od 2019 roku został zwiększony limit pomocy de minimis jaki w okresie trzech lat podatkowych może wykorzystać jedno gospodarstwo rolne. Został on podniesiony z 15 tys. euro do 20 tys. euro.  

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 11:41