StoryEditorCiekawi ludzie

Łukasz Kossowski z KosaTV – bardzo ostry agroyoutuber

11.05.2021., 19:05h
Pasja, wiedza oraz doświadczenie związane z hodowlą zwierząt czy produkcją roślinną – to wartości, które można docenić śledząc na YouTube kanał "kosaTv", od ponad dekady prowadzony przez Łukasza Kossowskiego, absolwenta SGGW w Warszawie.

Skąd Łukasz Kossowski wziął pomysł na rolniczego vloga?

Przygodę z nagrywaniem zapoczątkował dzięki żonie Paulinie, która podarowała mężowi kamerę do kręcenia vlogów. Czas pokazał, że był to prezent trafiony w dziesiątkę. Obecnie kanał posiada ponad 15,5 tys. subskrybentów, głównie rolników, którzy chętnie śledzą poczynania hodowcy i często korzystają z rozwiązań prezentowanych na kanale.

Pomimo że hodowla bydła mlecznego może wydawać się monotonnym zajęciem, na kanale "kosaTv" nie brakuje interesujących filmów, które poruszają aktualne zagadnienia, z jakimi na co dzień borykają się hodowcy. Każda filmowa produkcja to szczera, pouczająca opowieść, którą chętnie wyświetlają i komentują inni rolnicy.

– Nagrywanie filmów to dla mnie duża rozrywka, przerywająca monotonię pracy i zarazem wielka satysfakcja. Prowadząc gospodarstwo, ciężko jest zorganizować sobie czas na inne hobby. Praca na roli jest bowiem niezwykle wymagająca – stwierdza młody agroyoutuber.

Jak są utrzymywane krowy w gospodarstwie prowadzącego KosaTV?

Bydło w gospodarstwie państwa Kossowskich utrzymywane jest w nowoczesnym, wolnostanowiskowym obiekcie, który przeszedł już trzecią rozbudowę. Ostatnią w 2017 roku. Kolejne modyfikacje w oborze pozwoliły uczynić pracę bardziej wydajną, bezpieczniejszą oraz mniej uciążliwą. Zwierzęta utrzymywane są na płytkiej ściółce, a obornik wypychany jest raz dziennie ładowarką teleskopową.

Płytka ściółka nie jest idealnym rozwiązaniem. Wymaga bowiem znacznych ilości słomy, którą muszę zakupić, a następnie przechowywać. W kolejnym obiekcie z pewnością zastosowałbym ruszta betonowe, które są rozwiązaniem praktyczniejszym i bezobsługowym – podsumował młody rolnik.

W związku z kilkukrotną rozbudową obora posiada nietypowe rozwiązanie. Otóż, w poprzecznych korytarzach przepędowych zastosowano posadzkę szczelinową. To rozwiązanie pozwoli w przyszłości zastosować w obiekcie zgarniacze hydrauliczne i w ten sposób utrzymywać krowy w systemie bezściołowym. Legowiska wyłożone zostały materacami piankowymi, które – jak twierdzi rolnik – ograniczyły urazy kończyn u krów. Obora wyposażona jest w nowoczesną halę udojową 2x6 typu rybia ość oraz dwie stacje paszowe, a także system zarządzania stadem DairyMenager. Obecnie obiekt, dzięki dobremu rozplanowaniu daje możliwość wyrażania naturalnych interakcji behawioralnych w stadzie, co poprawiło zdrowotność zwierząt, a zwłaszcza ich wydajność.


Zamów bezpłatny numer TPR z reportażem z gospodarstwa Kossowskiego

Jeśli chcesz przeczytać cały reportaż z gospodarstwa Łukasza Kossowskiego, zamów bezpłatny numer "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Żeby otrzymać ten numer wystarczy wypełnić poniższy formularz.


Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 19:38