StoryEditorPolska

Minister rolnictwa: Spółdzielnie są szansą dla polskich gospodarstw

29.10.2018., 12:10h
Prezydent Andrzej Duda 17 października 2018 roku podpisał ustawę o spółdzielniach rolników. Nowe prawo reguluje zasady i sposób funkcjonowania spółdzielni zakładanych przez rolników.

Rolnicy powinni działać wspólnie

Jak podkreślają przedstawiciele rządu, nowa ustawa ma zachęcić gospodarzy do zrzeszania się i wspólnego działania, co ma przełożyć się na uzyskiwanie przez rolników lepszych warunków handlowych np. w kontaktach z firmami skupującymi ich produkty rolne.

Nowa ustawa przewiduje, że założyć spółdzielnię rolników może co najmniej 10 właścicieli gospodarstw rolnych. Co ważne, jeden rolnik może być członkiem jedynie jednej spółdzielni rolników w zakresie określonych produktów lub grup produktów. W praktyce oznacza to, że gospodarz może należeć do kilku spółdzielni rolników, o ile każda z nich będzie zajmować się innego rodzaju produkcją, np. produkcją świń, warzyw i zbóż.

Do spółdzielni rolników będą mogły należeć również osoby lub podmioty, które nie są rolnikami, ale prowadzą działalność w zakresie przechowywania, magazynowania, sortowania, pakowania lub przetwarzania produktów rolnych lub świadczą usługi na rzecz rolników z wykorzystaniem maszyn rolniczych, narzędzi lub urządzeń służących do wytwarzania przez tych rolników produktów rolnych.


Fot. KPRP

Co może być przedmiotem działalności spółdzielni?

Nowe prawo określa też, że przedmiotem działalności spółdzielni rolników może być m.in.:
  • planowanie prowadzonej przez rolników–członków spółdzielni produkcji i dostosowywanie jej do warunków rynkowych;
  • organizowanie zbycia produktów wyprodukowanych przez rolników oraz planowanie i realizowanie zakupów środków niezbędnych rolnikom do produkcji rolnej.

Spółdzielnia może także prowadzić działalność gospodarczą w zakresie przechowywania, konfekcjonowania i standaryzacji produktów wytworzonych przez swoich członków oraz przetwarzania tych produktów i ich sprzedaży. Spółdzielnia może zarabiać na usługach świadczonych na rzecz swoich członków, ale przychody z takich usług nie mogą łącznie przekroczyć 25% przychodów uzyskanych w danym roku.

Wszystkie produkty wytworzone, przetworzone i sprzedane przez spółdzielnię rolników będą zwolnione z podatku dochodowego – informuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.


Minister Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że zachodni rolnicy swoją siłę czerpią ze wspólnego działaniaFot. KPRM
  • – Siłą zachodnich rolników jest właśnie to, że działają w spółdzielniach  – przekonuje minister Ardanowski

Spółdzielnia będzie mogła ubiegać się o zwolnienie od podatku od nieruchomości od budynków, magazynów czy placów stanowiących własność lub będących w wieczystym użytkowaniu.

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 11:40