StoryEditorWiadomości rolnicze

Nadchodzą trudne lata dla rolnictwa

29.08.2016., 12:08h
Deszczowe żniwa zapowiadał przed kwartałem Józef Gorell. I miał rację. Po raz kolejny sprawdziła się prognoza pogody naszego Czytelnika, emerytowanego rolnika z Cieszyna w gminie Sośnie. Jak to możliwe, że skromny meteorolog, pasjonata prognozuje pogodę skuteczniej niż profesjonaliści?

Od ponad roku Józef Gorell przygotowuje dla nas długoterminową prognozę pogody. Nasi Czytelnicy przekonali się, że warto na jej podstawie planować sianie, oranie i zbiór. Dlaczego? Bo sprawdza się niemal zawsze.

Tajemnica tkwi w wieloletnim doświadczeniu pana Józefa. Od 40 lat nasz Czytelnik każdego dnia szczegółowo zapisuje meteorologiczne dane: z nocy, poranka, południa i wieczora, a wszystko po to, by było mu łatwiej przygotowywać zestawienia. Od dekady pan Józef opracowując prognozy pogody, bierze też pod uwagę apogeum i perygeum Księżyca. Uważa, choć na razie nie ma jeszcze na to niezbitych dowodów naukowych, że ta zmieniająca się odległość naszego satelity od Ziemi ma istotny wpływ na zjawiska atmosferyczne, a wiec i na pogodę. Może też być bowiem jednym z czynników powstawania cyklonów tropikalnych, które poza spustoszeniem spowodowanym bardzo silnym wiatrem przyczyniają się do powodzi.

– Apogeum to punkt na orbicie, podczas którego Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Zaś perygeum to punkt, w którym Księżyc jest najbliżej Ziemi. Im mniejsza odległość, tym większe przyciąganie. Może ono prowadzić do wystąpienia różnych zjawisk w przyrodzie, np. do wypiętrzania się płyt tektonicznych, a co za tym idzie − do trzęsień ziemi lub wybuchów wulkanów.

– Biorąc tak wiele zmiennych pod uwagę i analizując pogodę od czterech dekad, można skuteczniej przewidzieć pogodę – stwierdza pan Józef.

Co zatem wynika z prognoz naszego Czytelnika na najbliższe lata?
– Zbliżają sie czasy niełatwe dla rolnictwa. Tak było w poprzednim minimum aktywności Słońca, która przypadała na lata 2007–2011. Wówczas przeplatały się lata suche z bardzo mokrymi, a zimy z bardzo silnymi mrozami. To powodowało z jednej strony wymarznięcie zbóż, a z drugiej susze z intensywnymi opadami, co jak każdy rolnik wie nie służy uprawie – mówi pan Józef. slo

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 16:44