StoryEditorWiadomości rolnicze

PiS: potrzebne dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. suszy

13.08.2015., 12:08h
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wniosek o zwołanie w sierpniu dodatkowego posiedzenia, które miałoby być poświęcone informacji premier Ewy Kopacz ws. działań rządu w związku z suszą. 

Najbliższe posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 9-11 września.

 

Błaszczak podczas konferencji w Sejmie podkreślił, że rząd powinien wyjaśnić, co zostało zrobione, aby pomóc poszkodowanym firmom i rolnikom, a także przedstawić plany jak zapobiegać wyłączaniu energii elektrycznej i ograniczeniom dostępu do wody.

 

"Taka informacja jest konieczna. Sytuacja jest kryzysowa. Pani premier znowu ruszyła w podróż po Polsce w klimatyzowanym pociągu, jeżdżą krzesła za rządem koalicji PO-PSL. Lepiej by było, żeby państwo z rządu na tych krzesłach usiedli i popracowali nad opanowaniem tego kryzysu" - powiedział.

 

"Susza to są konsekwencje zarówno dla producentów rolnych, jak i dla zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. (...). Konsumenci zapłacą wyższe ceny za owoce i warzywa jesienią. Sprawa wyłączeń to również poważna sprawa. To rezultat wieloletnich zaniechań rządu koalicji PO-PSL, jeśli chodzi o inwestycje dotyczące energetyki" - kontynuował Błaszczak.

 

Poseł PiS Henryk Kowalczyk mówił o niewystarczających, jego zdaniem, działaniach ministerstwa rolnictwa w celu łagodzenia skutków suszy. "Rolnicy tak naprawdę na nic nie mogą liczyć" - ocenił.

 

Odniósł się m.in. do propozycji ministra rolnictwa dot. umorzenia podatku rolnego. "Tylko zapomniał, że podatek rolny jest dochodem gminy i żadna gmina z tego tytułu nie dostanie" - podkreślił Kowalczyk.

 

W opinii Kowalczyka kwota, którą rząd chce przeznaczyć na pomoc gospodarstwom rolnym "jest śmieszna". "Proponujemy, żeby ministerstwo i rząd poszukały prawdziwych pieniędzy w budżecie. Wiele rezerw jest niewykorzystanych" - powiedział.

 

Ministerstwo rolnictwa informowało, że rolnicy, których uprawy zostały zniszczone przez suszę, mogą liczyć na wsparcie państwa m.in. w postaci kredytów preferencyjnych lub w ramach pomocy de minimis. Innymi formami pomocy jest odroczenie, rozłożenia na raty lub umorzenie składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) na wniosek rolnika. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 03:18