StoryEditorUE

Polska domaga się równych dopłat bezpośrednich w nowej WPR

15.12.2017., 12:12h
11 grudnia 2017 r. podczas Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej AGRiFISH omawiano propozycję Komisji Europejskiej dotyczącej wspólnej polityki rolnej po 2020 roku.  Polska delegacja domagała się wyrównania dopłat bezpośrednich między rolnikami ze wszystkich państw UE.

Jak podkreślił Tarmo Tamm, minister spraw wiejskich Estonii, która przewodniczy pracą Rady UE, na przestrzeni wielu lat wspólna polityka rolna zapewniała bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcom Europy i dostarczała przychodu rolnikom. 

WPR powinna być prostsza i bardziej efektywna

– WPR pomagała stworzyć miejsca pracy, chronić regiony i społeczności wiejskie i podnosić konkurencyjność sektora rolnego. Obecnie jesteśmy odpowiedzialni za stworzenie nowej WPR jeszcze lepszej po 2020 roku: prostszej, bardziej efektywnej odpowiedzialnej, nowoczesnej i elastycznej – powiedział Tarmo Tamm.

Polska chce wyrównania dopłat bezpośrednich

Zdaniem Ryszarda Zarudzkiego, wiceministra rolnictwa, przyszła wspólna polityka rolna UE powinna przede wszystkim wyrównać dopłaty bezpośrednie pomiędzy rolnikami ze wszystkich państw członkowskich.
Jak podkreślają eksperci, pomimo, że obecnie Polska jako cały kraj jest piątym największym beneficjentem dopłat bezpośrednich z WPR. Ale jeśli już przeliczymy wszystkie kwoty na powierzchnie użytków rolnych, to okazuje się, że jesteśmy jednym z państw na końcu tabeli. Wyższe dopłaty bezpośrednie do ha mają nawet rolnicy z Czech czy Węgier.

Wiceminister twierdzi, że niektóre państwa lub już opowiada się za wyrównaniem dopłat. Wśród nich ma być m.in. Litwa, Łotwa i Słowacja.

Więcej pieniędzy ze względu na cele środowiskowe

Przedstawiciele Polski zwracali również uwagę, że jeśli przyszła WPR ma być w jeszcze większym stopniu odpowiedzialna za środowisko naturalne i ochronę klimatu, to powinny pojawić się odpowiednie instrumenty finansowe dla rolników w tym zakresie.

Wzmocnić pozycję rolnika w łańcuchu dostaw żywności

– Dla Słowacji kluczową kwestią są pułapy dopłat, czyli ustalenie górnego limitu finansowego dla gospodarstw bez względu na wielkość. Słowacja na pewno nie chce dyskryminować wielkich rolników – powiedziała Gabriela Matečná, wicepremier i minister rolnictwa Słowacji. Jej kraj chciałby także wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności

Czy wspólna polityka rolna powinna zajmować się kwestiami migracji?

Z kolei przedstawiciele Węgier zauważył, że niektóre cele nowej wspólne polityki rolnej zaproponowane przez Komisję Europejską są nietrafione. Takim pomysłem według Węgrów, jest  chociażby wprowadzenie do WPR celu związanego z migracją do UE. – Zgodnie z naszym stanowiskiem rozpatrywanie tego problemu nie jest zadaniem WPR. Zdaniem Węgier środki z WPR muszą nadal być otrzymywane przez producentów rolnych – powiedziała Andrea Gulyás z węgierskiego resortu rolnictwa.

Paweł Mikos, fot. flickr

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 18:04