StoryEditorWiadomości rolnicze

Pomoc dla 83 tys. producentów mleka

26.10.2015., 14:10h
Pomoc związana z niskimi cenami mleka wyniesie ok. 125 mln zł i skierowana będzie do ponad 83 tys. gospodarstw rolnych – mówił w miniony piątek Marek Sawicki, minister rolnictwa podczas konferencji w Trojanowie. 

Ministerstwo zaprosiło dziennikarzy do gospodarstwa LeszkaWesołowskiego (dostawcy mleka do Spółdzielni Mleczarskiej Ryki). Sawicki dodał, że jest jeszcze w Brukseli złożony wniosek o dodatkową pomoc suszową dla Polski, Rumunii i Austrii. 

– Jesteśmy w Trojanowie, w gospodarstwie zajmującym się produkcją mleka. Dla tego sektora uruchamiamy pomoc związaną z trudnościami na rynku mleka, z niskimi cenami w Unii i na świecie. Chcemy udzielić wsparcia finansowego tym gospodarstwom, które produkują od 15 do 250 tys. kg mleka. Wnioski o tę pomoc będą składane do 15 grudnia, a od 15 stycznia, po ich zweryfikowaniu i sprawdzeniu przez Agencję Rynku Rolnego, będzie udzielana pomoc finansowa – poinformował Marek Sawicki.

Minister dodał, że w piątek 23 października, podpisał 6 rozporządzeń. Wśród nich jest rozporządzenie dotyczące restrukturyzacji małych gospodarstw, które będą mogły uzyskać 60 tys. zł na inwestycje bez udziału środków własnych. Inne rozporządzenie dotyczy rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia usług na obszarach wiejskich na rzecz rolnictwa, kolejne zaś inwestycji (do 300 tys. zł) w gospodarstwa na terenach szczególnie narażonych. 

W kolejnym zapewniono pieniądze na pokrycie bieżących kosztów aktywizacji zawodowej poza rolnictwem. Następne rozporządzenie dotyczy środków przeznaczonych na szkolenia i egzaminy dla doradców rolniczych. 

– W porozumieniu z ministrem finansów podpisuję rozporządzenie dotyczące trybu zaliczkowania inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli tego, co bardzo często było kulą u nogi. Rolnicy takiego transzowanego zaliczkowania nie mogli uzyskać, jak przedsiębiorcy spoza programów rolniczych – mówił Marek Sawicki. 

Obecny na konferencji Janusz Piechociński, minister gospodarki zapowiedział, że w nowej kadencji Sejmu przedłożona zostanie przez PSL ustawa o wiejskich strefach ekonomicznych.

– Będziemy chcieli, razem z samorządem, poprzez samorząd, poprzez zmiany w planach przestrzennego zagospodarowania, zbudować centra przedsiębiorczości wiejskiej minimum po 10 ha na gminę, tak aby energetyka, telekomunikacja, a także współpracujące służby samorządowe, wytworzyły dobrze wyposażone w infrastrukturę miejsca dla tworzenia przedsiębiorczości tak bardzo polskiej wsi potrzebne – powiedział minister gospodarki. 

 

Ireneusz Oleszczyński 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 22:36