StoryEditorPolska

Prezydent zapowiada, że nie dopuści, aby Piątka dla zwierząt weszła w życie

14.11.2020., 19:11h
– Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana – tak Andrzej Duda podsumowuje Piątkę dla zwierząt. Prezydent zapewnia też, że zrobi wszystko, aby ta ustawa nie weszła w życie. Michał Kołodziejczak z AgroUnii już dziękuję prezydentowi za te słowa.

Prezydent: o Piątce dla zwierząt: ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam

W piątek 13 listopada 2020 roku w formie wideokonferencji odbył się kolejny zjazd klubów „Gazety Polskiej”, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Wśród pytania adresowanych do niego pojawiło się także to dotyczące jego stosunku do tzw. Piątki dla zwierząt oraz jak podejmie decyzję, gdyby taka ustawę dostał do podpisu.

Andrzej Duda podkreślił, że praktycznie wszyscy rolnicy wypowiadają się bardzo negatywnie o zapisach Piątki dla zwierząt. Rolnicy i organizacje rolnicze także wielokrotnie apelowały do prezydenta o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy, gdyby ta trafiła do podpisu prezydenta.

Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana. Zastrzeżenia, które tam były zgłaszane i na podstawie których przygotowano tę ustawę, nie mają pokrycia w rzeczywistości. (...) Ci ludzie głosowali na mnie w zaufaniu, że będę dbał o polską wieś i polskie rolnictwo. Ich interesy przekładają się na interesy konsumentów, bo oni produkują żywność w Polsce – podkreślił Andrzej Duda.

 

Piątka dla zwierząt to cios dla średnich gospodarstw rolnych hodujących bydło

Podczas swojej wypowiedzi Andrzej Duda poparł także argumenty, które były prezentowane przez organizacje rolnicze i publikowane na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” o tym, że zapisy dotyczące poważnego ograniczenia uboju rytualnego uderzy w ponad 300 tys. małych i średnich gospodarstw utrzymujących bydło mięsne i mleczne. 

– Polska wieś dopiero co zaczęła wychodzić z ubóstwa, gdzie te gospodarstwa zaczynają wyglądać, coraz więcej rolników gospodaruje na europejskim poziomie. Dziś zadajemy im cios? Tym gospodarstwom średniej wielkości, gdzie hodowane jest bydło mięsne? Zaraz, bez żadnego przygotowania? To tak nie może funkcjonować – przekonywał prezydent.

 

Michał Kołodziejczak dziękuje prezydentowi za zapowiedź weta

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii komentując słowa prezydenta Andrzej Dudy podziękował mu za jednoznaczne opowiedzenie się przeciwko Piątce dla zwierząt.

– To jest nasz wielki sukces! – uważa prezes AgroUnii.

Ale Michał Kołodziejczak zaznacza także, że minister rolnictwa, Grzegorz Puda, obecnie pracuje nad nową wersją Piątką dla zwierząt, która może być dla rolników jeszcze bardziej dotkliwszym prawem niż ustawa, która została poprawiona przez Senat.  Lider AgroUnii dodał, że „zobaczymy czy faktycznie prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o ochronie zwierząt”.

– My będziemy pamiętać te słowa i je wypominać – zapewnia Michał Kołodziejczak.

 

A my już teraz zapraszamy do lektury wywiadu z prezesem AgroUnii, który ukaże się TPR nr 47/2020.

 

Paweł Mikos
Fot. Grzegorz Jaubowski/KPRP 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 12:31